Kam za sportem...

Rádi byste o víkendu vytáhli paty z domova a zkusili něco, co jste třeba ještě nikdy nedělali, ale chybí vám inspirace? Máme pro vás osm tipů na místa, kde se určitě nudit nebudete, i kdybyste tady měli strávit třeba celé prázdniny.

…když potřebujete adrenalin…

Český ráj, sportovně rekreační centrum Žlutá plovárna

Romantický kraj s pískovcovými skalními městy východně od Turnova patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům u nás. Můžete se tady vydat na nespočet pěších túr nebo si naplánovat víkend ve sportovně relaxačním centru Žlutá plovárna. Nachází se pod vyhlídkou skalního masivu Pantheon a nad jezem na Malé Skále a k dispozici budete mít nespočet aktivit. Najdete tu půjčovnu lodí, horských kol, čtyřkolek a dalších sportovních potřeb. V areálu je hřiště na beachvolejbal, antukový kurt na nohejbal, dětské atrakce. Žlutá plovárna je rovněž oblíbeným cílem pěších i cyklistických výletů a oblíbeným místem pro koupání v řece Jizeře. Ale to nejlepší, co tady mají, je bezesporu Lanové centrum Sundisk. Jedná se o největší lanové centrum v Libereckém kraji nabízející překážky vhodné pro dospělé i pro děti. Vyzkoušet můžete třeba program Dobrodružství v ráji trvající dvě až tři hodiny. Nejprve absolvujete rozcvičení formou týmových her, potom následuje zahřátí na nízkých lanech. Následně vás instruktor vyškolí v lezení, jištění a pohybu ve výškách a pak už se přesunete do parku vysokých lan. Tady budete procházet postupně od nejjednodušších překážek až po ty nejnáročnější. Na závěr si můžete vyzkoušet Tarzanův skok nebo lanovou dráhu dlouhou 85 metrů. Co se týká ubytování, ani to není třeba nijak sáhodlouze hledat – ubytovna Baráček Sundisk je přímo součástí Žluté plovárny.

Kde najdete více informaci: www.zlutaplovarna.cz

…když chcete vidět svět z jiné perspektivy…

Střední Čechy, Hřebčín Favory

Láká vás pohlédnout na svět z jiné perspektivy, třeba ze sedla? Některého z nádherných kladrubských koní vám osedlají v hřebčíně Favory ve středních Čechách. Kladrubští koně jsou v českých zemích chovaní více než 400 let, jejich chov založil v roce 1579 císař Rudolf II. Jedná se o unikátní plemeno exkluzivně vyšlechtěné pro ceremoniální účely císařského dvora. Hřebčín Favory nabízí krátké i celodenní vyjížďky do přírody, výuku jízdy na koni, výuku řízení spřežení, jezdecké pobyty i dětské letní tábory s výukou jezdectví. Ubytovat se můžete v podkroví historického barokního statku Benice, který disponuje jedenácti pokoji. Nejlevnější ubytování stojí 950 korun na noc. Statek i farmu můžete navštívit i v rámci cyklovýletu, obojí se totiž nachází na cykloturistické trase s názvem Greenways Praha–Vídeň (Praha – Tábor – Jindřichův Hradec – Znojmo – Valtice – Vídeň). Zhruba 450 kilometrů dlouhá cyklostezka je opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky jízdy na kole. Zároveň je to cesta, kterou zvládne každý, byť by to byl jeho první delší výlet na bicyklu. Greenways Praha–Vídeň vede převážně po klidných asfaltových komunikacích, v některých úsecích však také po nezpevněných cestách. Na cestu je ideální vyrazit na trekovém nebo horském kole, přičemž nejvhodnější je naplánovat cestu od půlky dubna do poloviny října.

Kde najdete více informací: www.favory.cz, www.nadacepartnerstvi.cz/greenways

…když chcete od všeho něco…

Lipno

Lipensko dnes platí za destinaci pro aktivní rodinnou dovolenou a aktivit je tu tolik, že je nestihnete všechny vyzkoušet za týden, natož za víkend. Zřejmě největším lákadlem je cyklostezka a in-line stezka, která vede z Lipna nad Vltavou do Frymburka. Je napojená i na zábavné sjezdové tratě pro všechny věkové kategorie v bikeparku. Celá trasa měří dvanáct kilometrů a je osvětlená, takže se na ní dá jezdit i v noci. Navíc má hladký povrch, tudíž se hodí jak pro matky s kočárky, tak pro náročné sportovce. Pokud chcete začít sportovat už v Lipně nad Vltavou, může využít bezplatné parkoviště ve Skiareálu Lipno, odkud se pak dostanete přímo na stezku. V přístavu u nedaleké Mariny, která se nachází na stezce, navíc naleznete půjčovnu veškerého cyklistického i in-line vybavení. Půjčit si na Lipně můžete i rodinný elektročlun nebo plachetnici, které jsou jednoduché na ovládání, případně – pokud byste raději něco jednoduššího – elektrokola. Na výlet tak můžete vyrazit celá rodina včetně prarodičů. Další oblíbená trasa vede například na Vítkův hrádek, ale ať se vydáte v zásadě kamkoli, určitě nebudete litovat. Velkou atrakcí Lipna je také už zmíněný Bikepark Lipno s letní lanovkou. Trasy jsou jak pro začátečníky, tak pro zkušené bikery. Záleží, na co se cítíte. A pokud ještě nemáte plán na víkend 19. a 20. května, můžete se zúčastnit zahájení letní turistické sezony. Součástí a hlavní atrakcí programu bude 5. ročník otevřeného závodu dračích lodí Lipno Dragon Boat Race. Kromě závodu slibují organizátoři i bohatý doprovodný zábavný program a večerní koncert.

Kde najdete více informací: www.lipno.info

…když chcete lyžovat v létě…

Skochovice, první oficiální wakeboardový klub v ČR

Teplo, slunce, voda, vlny, trocha adrenalinu… Když k tomu všemu přidáte ještě prkno, vyjde vám wakeboarding. Dobrá zpráva je, že si ho můžete vyzkoušet už i v České republice! Wakeboarding je sport spočívající v tom, že jste na laně taženi za speciální motorovou lodí, přičemž jste oběma nohama připoutáni na krátké, velmi široké vodní lyži podobné surfu nebo snowboardu. Je to dobrodružství, je to zábava a dá se to naučit, i když jste absolutně nepoznamenaní jakýmkoli prknovým sportem. Vytažení z vody a první rozjezd trvá tak půlhodinu. Pak se učíte, jak na vodě co nejdéle vydržet, jak nespadnout, případně jak skákat. Wakeboarding nebo jízdu na vodních lyžích (záleží, co je vám bližší) můžete vyzkoušet v prvním oficiálním wakeboardovém klubu ve Skochovicích u Prahy. Trénuje zde absolutní česká špička, takže věnovat se vám budou ti nejlepší z nejlepších, přičemž půjčení veškerého vybavení je zdarma. A jak je to s fyzickou náročností? Wakeboarding je fyzicky náročný, pokud se dělá tak, jak má. Takže čím lepší fyzičku máte, tím lépe. Jedna jízda trvá osm až dvanáct minut, profesionálové jezdí většinou dvakrát denně deset minut. Říká se, že fyzická náročnost odpovídá celodenní jízdě na snowboardu v hlubokém sněhu. Kromě vodních aktivit si můžete ve Skochovicích u Prahy zaskákat na trampolíně nebo zahrát pétanque, samozřejmostí je občerstvení a ubytování.

Kde najdete více informací: www.facebook.com/Wakeboard Club Skochovice u Prahy

…když toužíte po projížďce na inlajnech…

Německo, Flaeming-Skate

Nedaleko českých hranic, konkrétně v okolí města Jüterbog, nabízejí výborné in-line tratě, které jsou dva až tři metry široké a s nejjemnějším asfaltem. Jedná se o oblast Flaeming-Skate, ráj evropských bruslařů. Čeká tu na vás více než 210 kilometrů stezek s povrchem „hladkým jako černé sklo“. Stezky se vinou loukami, lesíky a vesničkami, občas se můžete těšit i na nějaké to stoupání nebo mírnější sjezd. Pochopitelně nechybí příjemné hospůdky a zajímavá místa -kostely, historické mlýny a další. Nejdelší okruh měří 92 kilometrů a centrem oblasti je město Luckenwalde. Většina tras je vhodná i pro začátečníky a rodiče s kočárky. Do Flaeming- Skate jezdí i několik českých cestovních kanceláří, pokud chcete mít dovolenou zorganizovanou na míru. Navíc pokud zvolíte začátek a konec v kempu Oehna, čeká vás zasloužená relaxace na místním koupališti. Zastavení se nabízí i ve skate aréně, kde je k dispozici 200metrový ovál či hřiště pro in-line hokej. Vedle in-line bruslí si můžete v okolí užít i spoustu další zábavy. Je tady například půjčovna šlapacích motokár nebo tropický ostrov – unikátní projekt vytvořený v bývalém hangáru. Za 25 eur celodenního vstupného si budete užívat tropické atmosféry i písčité pláže.

Kde najdete více informací: www.flaeming-skate.de

…když chcete chodit, a ne jen tak někde…

Jižní Morava, Moravský kras a Macocha

Ještě před pár stoletími se jí říkalo Propast a povídali se o ní hrůzostrašné pověsti. Dnes je Moravský kras turistický ráj a Macocha jeho perla. Na celém území Moravského krasu je známo více než 1100 jeskyní, z nichž jenom pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na říčce Punkvě, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi. Abyste se mohli podívat do chřtánu Macochy, stačí stanout na vyhlídkové plošině, ke které vás navíc pohodlně doveze lanovka. A pokud byste rádi stěny Macochy zahlédli z jejího dna, vydejte se do Punkevních jeskyní. Po řece Punkvě tady jezdí turistické loďky, které vám umožní tuhle úžasnou podívanou. Punkevní jeskyně jsou otevřené po celý rok, takže se tady díky stálé teplotě 7 až 8 stupňů v létě příjemně zchladíte a v zimě zase ohřejete. V letních měsících je lepší si vstupenky do jeskyní Moravského krasu s předstihem zarezervovat. A kdo říká, že váš víkend musí začínat a končit prohlídkou jeskyní? Oblast Moravského krasu je doslova protkána sítí turistických stezek. Kromě naučné stezky Macocha stojí za pozornost například NS Josefov, která začíná v průmyslovém městě Adamov a končí u jeskyně Býčí skála. Na této stezce poznáte romantiku Josefovského údolí, které je mimo jiné známé i díky existenci podzemních válečných továren.

Kde najdete více informací: www.moravskykras.net

…když se chcete celý den koupat…

Slovensko, Tatralandia, Liptovský Mikuláš

O tomto obřím komplexu v Liptovském Mikuláši už jste nejspíš slyšeli, jde totiž o nejrozsáhlejší ubytovací a relaxační komplex na Slovensku. Leží v nádherné scenerii hor při severním břehu přehrady Liptovská Mara s výhledem na Západní a Nízké Tatry. Jeho součástí je aquapark s jedenácti termálními bazény s vodou od 24 do 36 °C, dvěma krytými bazény, dvaceti sedmi tobogany a skluzavkami, velkým dětským bazénem, vodní lezeckou stěnou, vodními lůžky, masážními hlavicemi, chrliči a vodní houpačkou. Zdejší voda vyvěrá z hloubky 2500 metrů a dosahuje teploty až 60,7 °C. O blahodárných účincích na pohybové a dýchací ústrojí tak nemůže být vůbec pochyb! A kdo by se jen koupal, když k relaxaci a uvolnění láká komplex s názvem Wellness Paradise s pestrou nabídkou masáží, koupelí, zábalů a jiných relaxačních a léčebných procedur. Mimo jiné tady bylo postaveno i westernové městečko či lanové centrum Tarzanie. Tatralandia je otevřená denně od 10.00 do 21.00 hodin, za jednodenní vstupenku zaplatíte 17 eur. V přímé blízkosti aquaparku vyrostla malá vesnička pro ubytování návštěvníků – Holiday Village. Můžete se tak zdržet i delší dobu a prozkoumat rovněž blízké okolí Liptovského Mikuláše.

Kde najdete více informací: www.tatralandia.sk

…když si chcete užít cyklistického ráje…

Rakousko, jižní Burgenland

Tato oblast Rakouska je právem označována jako nejslunnější region s více než 300 slunečnými dny v roce a je přímo stvořená pro milovníky cyklistiky. V jižním Burgenlandu se nachází 600 kilometrů skvěle udržovaných cyklostezek, které vedou nejen přes lesy a louky a podél vinic, ale i kolem hradů a zámků připomínajících pohnutou minulost této části země. Sedmnáct cyklotras nabízí i různé stupně obtížnosti. Cyklostezky jsou rozděleny podle obtížnosti do tří skupin: sportovně náročnější, mírně náročné a požitkové. Pro rodiny s dětmi je vhodná B54 „Pinkaradweg“, která vede přes stejnojmenné městečko a zámek Batthyány ze 17. století. Naopak pokud si chcete dát trochu do těla, zvolte trasu B50 – cyklostezku čtyř ročních období, která vede z půvabného lázeňského městečka Bad Tatzmannsdorf ke gotickému zámku Schlaining. Kola pro sebe i své ratolesti si můžete půjčit v hotelu Reiter’s Avance Hotel v Bad Tatzmannsdorfu. Hotel je rovněž ideální varianta ubytování a po cyklovýletě není nic lepšího než využít zdejší lázně s termální minerální vodou. Všechny cyklotrasy v Burgenlandu jsou pečlivě zmapovány. Mapy seženete v informačních střediscích nebo si je můžete stáhnout na www.suedburgenland.gps-tour.info.

Kde najdete více informací: www.burgenlandresort.at

ZDROJ: Dieta 5/2012, Jana Benešovská, Připraveno ve spolupráci s portálem www.kudyznudy.cz


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.