Karate

Karate je japonské bojové umění a podobně jako jiná asijská bojová umění je úzce svázáno s buddhismem. Karate původně sloužilo jak obrana neozbrojených bezbranných lidí proti vycvičeným a hodně vyzbrojeným samurajům. Když se řekne karate, mnohým lidem vyvstane představa bojovníka v bílém kimonu, který se snaží kopy a údery zlikvidovat protivníka. Smyslem karate ale není někoho zbít, jedná se spíše o to, aby byl bojovník schopen ovládat tělo i mysl tak, aby do zápasu ani nemusel vstoupit.

V karate existují dva základní soubory cvičení - kata a kumite. Zatímco pomocí kata se můžete správné pohyby a použití některých útočných a obranných technik naučit sami (resp. s imaginárním protivníkem), v kumite se tyto naučené techniky používají proti jednomu nebo více protivníkům.

Techniky v karate

Základními technikami karate jsou Cuki (přímé údery), uči (kyvné údery), geri (kopy) a uke (kryty). Tyto techniky jsou poměrně náročné, a tak je potřeba, aby žáci cvičili opravdu pravidelně s co možná nejvyšším soustředěním na provádění pohybů. Techniky jsou sice ustanoveny teprve pár let, karate v sobě ale soustřeďuje zkušenosti opravdových bojovníků po celá staletí.

Cuki - přímé údery

U úderů jsou v karate velmi důležité zejména úderové plochy, které se nacházejí zejména na pažích. Jedná se o čelo pěsti (klouby ukazováčku a prostředníčku), hřbet pěsti (stejné jako čelo jen je zápěstí ohnuté směrem hřbetním), malíkovou část pěsti (malíkový val, sevřená pěst), malíkovou hranu ruky (malíková hrana a zápěstí), hroty prstů a loket.

Uči - kyvné údery

Základním rozdílem mezi přímými a kyvnými údery je, že zatímco u přímých úderů se úderová plocha pohybuje po přímce, u kyvných úderů se pohybuje po části kružnice.

Geri - kopy

Kopy jsou útočné techniky vedené nohama. Narozdíl od útokem pažemi mají větší dosah. Je ale poměrně obtížné dokázat udržet rovnováhu při provádění kopů. Podle směru pohybu dělíme kopy na kopy vpřed (maegeri), kopy stranou (jokogeri), kopy obloukem (mawašigeri) a kopy vzad (uširogeri).

Uke - kryty

Kryty jsou obranné techniky, kterými se bojovník vyhýbá protivníkovým útokům. Ve tvrdém karate byl původní záměr zlomit při krytu útočící končetinu protivníka, což bylo zároveň i protiútokem. Kryty však nemají být v karate a v sebeobraně užívány jako jediný prostředek odvrácení protivníkova útoku.

Základní pravidla karate

Existuje několik typů pravidel karate, nejznámější jsou pravidla mistra Funakoshiho a pravidla Kyokushin Dojo Kun. Základní pravidla ale vytvořil v 18.století jeden z prvních okinawských mistrů a expertů na karate Sakugawa Shungo:

  • Snaž se o dokonalost svého charakteru.
  • Buď loajální, věrný a spolehlivý.
  • Dbej na zdravé úsilí.
  • Buď ohleduplný k jiným.
  • Zřekni se násilí.

Školy karate

Existuje celá řada škol, mnohé z nich mají silné historické kořeny. Dnes převládá zejména 5 škol: Goju ryu (zakladatel Chojun Miyagi), Kyokushinkai ryu (zakladatel Masutatsu Oyama), Shito ryu (zakladatel Kenwu Mabuni), Shotokan ryu (zakladatel Gichin Funakoshi) a Wado ryu (zakladatel Hironori Otsuka).


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.