Kardio zóna – jak si vybrat ten správný stroj? Část 2.

Zahřátí a správně provedený kardio trénink je základem každého cvičení. Vyzkoušela jsem pro vás čtyři stroje, které jsou pro tyto účely dostupné v každém fitness centru. Jak jsem se na nich cítila a co bude nejlepší pro vás, pokud chcete začít cvičit?

Eliptický trenažér

Jak jsem cvičila:

Eliptický trenažér znám z řady teleshoppingových reklam i z fitness centra, ovšem tentokrát jsem na něm cvičila vůbec poprvé. A byla to tedy pořádná dřina! Stroj se uvádí do pohybu vahou vlastního těla, což byl pro mě jednoznačně nezvyk. Prvních pět minut jsem se s ním spíš seznamovala, po dalších pěti zase myslela, že mi upadnou ruce. Nohy, protože jsou zvyklé běhat, odolávaly bolesti déle, ale i na ně nakonec došlo. A to jsem se zhruba po čtvrthodině dozvěděla, že cvičím vlastně úplně špatně: nohy bych totiž vůbec neměla odlepit od stupátek – žádné zvedání paty, kterým jsem si dosud cvičení výrazně usnadňovala. Zkusila jsem to tedy znovu, tentokrát správně, protože pod dohledem odborníka. Po pěti minutách jsem nicméně měla pocit, že jsem se snad nikdy v životě nepohnula. Bolelo mě celé tělo i při nejjednodušší možné úrovni cvičení, kdy jsem podle přístroje spalovala pouze něco málo přes 300 kalorií v hodině!? Martin Vojtovič mě uklidňoval, abych displeje brala s rezervou a soustředila se spíš na správné provedení cvičení plus jeho délku, která by měla být pro správné zahřátí před posilováním minimálně třicet minut. Intenzita zatížení by nikdy neměla být na úkor dobré techniky. Půlhodinu nakonec s vypětím všech sil zvládám, ale ruce cítím ještě druhý den.

Pro koho je vhodný:

Eliptický trenažér patří k nejefektivnějším strojům na cvičení, s jehož pomocí protáhnete celé tělo. K tělu je navíc ze zdravotního hlediska mnohem šetrnější než například běžecký pás. Cvičení byste měla konzultovat s lékařem v případě, že máte problémy při plném zatěžování kloubů vahou vlastního těla. Cvičení je velice vhodné pro lidi s nadváhou, díky zapojení paží se zvětšuje energetický výdej a dochází k účinnějšímu spalování tuků.

Jak správně cvičit:

Tento stroj je ideální pro zahřátí před dalším posilováním, ovšem pro efektivní spalování byste na něm měla vydržet alespoň třicet minut. O rychlosti platí v podstatě totéž jako u běžeckého pásu: u cvičení byste se měla zadýchat tak, abyste byla schopná povídat si s vedle stojícím člověkem. Na začátku se soustřeďte spíš na výdrž než na rychlost a zátěž, ty jsou v tomto případě až druhořadé.

Na co si dát pozor:

Rozhodně na to, abyste paty neodlepovala od stupátek! Ruce by neměly být příliš vysoko ani nízko, madlo je vhodné držet zhruba v úrovni ramen. Cílem je pohodlný vzpřímený postoj.

Jaké svaly zapojujete:

S pomocí eliptického trenažéru zapojíte nohy, ruce, ramena i břišní svaly, tedy skutečně celé tělo. Orbitrek je rovněž vhodný rekondiční prostředek, zvlášť po úrazech dolních končetin.

Veslařský trenažér

Jak jsem cvičila:

Veslování bez vody a bez lodi? Je to zábava? Do jisté míry, řekla bych. Nebyla jsem na tomto stroji poprvé v životě, přesto je natolik technicky náročný, že jsem dělala hned několik chyb. Především: madlo jsem přitahovala hlavně pažemi, jenomže správná technika vychází z nohou, které vyvíjejí až dvě třetiny energie nutné pro záběr. Logiku to má – nohy jsou nejsilnější a jejich sílu je potřeba adekvátně využít. Proto záběr zahajují, hned poté se pak přidává trup, který by se měl pomalu překlápět z mírného předklonu do mírného záklonu. Dotažení madla by se pak mělo odehrávat až v poslední třetině záběru. Veslování by mě i bavilo, ale chyby, které dělám, mi zážitek kazí. Vím, že cvičení neprovádím správně, ale ať se snažím sebevíc, k dokonalosti to má i po půlhodině značně daleko. Nehledě na to, že mám pocit, že z mých rukou i nohou za chvíli zbude jen hromádka kostí, a na dlaních cítím, že snad budu mít puchýř. Teď už chápu, proč vedle mě veslující muž obléká cyklistické rukavice! Rozehřátí na veslařském trenažéru je bez diskuse nejnáročnější, co se techniky provedení i fyzické náročnosti týká. Také proto ho trenér Martin Vojtovič začátečníkům, zvlášť bez trenérského dozoru, nedoporučuje. Tento stroj se hodí spíš pro aktivní sportovce pro vytrvalostní trénink.

Pro koho je vhodný:

Veslování se pohybuje na pomezí aerobního a silového sportu a výborně se hodí pro vytrvalostní trénink. Zahřát v posilovně se na něm sice můžete, ovšem pro začátečníky není zejména kvůli technické náročnosti příliš vhodný.

Jak správně cvičit:

Typickou chybou začátečníků je podle Martina Vojtoviče příliš vysoká zátěž při veslování, která je spíše na škodu. Plus špatné provedení cvičení, jež jsem si zažila na vlastní kůži: madlo máme tendenci přitahovat převážně pažemi bez využití síly nohou, nemluvě o příliš vysoké rychlosti pohybů. To má za následek, že sotva z trenažéru slezeme, máme pocit, že skoro necítíme tělo. Celý záběr správně zahajují nohy, následuje trup a dokončují ho paže.

Na co si dát pozor:

Hlavně na správné provedení cvičení, jak jsem popsala výše.

Jaké svaly zapojujete:

Cvičení na veslovacím trenažéru zapojuje do tréninku všechny svalové partie, zejména nohy, záda, ruce, prsa a břicho. Pokud dbáte na správné provedení cviků, pravidelné veslování může být prospěšné také při uvolňování bolesti v zádech.


Článek je z kampaně Hubneme do plavekByl pro Vás článek užitečný?