Kitesurfing

Pokud hledáte neobvyklý a zábavný sport, kitesurfing by mohl být pro vás to pravé. Je podobný windsurfingu, ale navíc si při něm zalétáte ve vzduchu. Kurzy kitesurfingu u moře mohou být navíc ideální dovolenou pro všechny, které nebaví jen tak se válet na pláži.

Létání nad vodou

Základním a nejdůležitějším vybavením pro kitesurfing je tažný drak. Ten se anglicky nazývá kite a podle něj dostal tento rychle se rozvíjející sport svůj název.

Druhou věcí, bez které se při kitesurfingu nikdo neobejde, je deska kiteboard, na které jezdec stojí. Je to vlastně něco jako skateboard bez koleček. Existuje hned několik typů desek pro různé stupně pokročilosti jezdů i různé styly.

Pak už se jezdec jen potřebuje připevnit ke drakovi. Používá se k tomu speciální trapéz, který si surfař připevní kolem těla. Dál se ke kitesurfingu doporučuje neoprén, helma a záchranná vesta, není to však povinné vybavení.

Bezpečnost kitesurfingu

Kitesurfing se řadí mezi extrémní sporty, a proto s sebou přináší různá rizika. Je to sport, při kterém člověk svádí boj hned se dvěma živly - vodou a větrem, a proto si každý musí nebezpečí uvědomit. Drak může mít za silného větru velký tah, a zejména pro začátečníka může být obtížné ho zvládnout.

Přesto však kitesurfign nepatří mezi extrémně nebezpečné sporty, člověk jen nesmí přeceňovat své síly a dodržovat základní bezpečností pravidla. Jedním z nich je, že by kitesurfing neměl nikdy zkoušet začátečník bez instruktura.

Tréninky kitesurfingu s instruktorem

Kitesurfing není sportem, který by člověk mohl začít dělat ihned sám. Pokud se chce projet po vodě, měl by absolvovat trénink s instruktorem. Obvykle trénink začíná na suchu s menším padákem, na vodu se surfař postaví až když se naučí draka ovládat.

Další tréninky už jsou pak ve vodě. Nejdříve si člověk vyzkouší ovládání draka bez prkna, opravdový kitesurfing přijde na řadu až později. Je totiž důležité naučit se například startovat draka z vody, někdy padák může spadnout na hladinu a jezdec si s ním musí sám poradit.

Vybavní je docela drahé

Jako všechny extrémní sporty není kitesurfing nejlevnější záležitostí. Výbavu můžete pořídit za cenu okolo padesáti tisíc korun. Samozřejmě to jde i levněji, pokud budete kupovat vybavení už použité nebo z levnějších materiálů. To však zkušení surfaři příliš nedoporučují.

Kurz kitesurfingu jako dovolená

Pokud nehodláte surfovat často, je nejlpším způsobem, jak si kitesurfing vyzkoušet, zaplatit si kurz. Díky zkušenému instruktorovi si budete jistí, že se draka naučíte dobře ovládat, a nebude vám tak hrozit skoro žádné nebezpečí. Kurzy se pořadají v Česku, na Slovensku, ale i u moře. Taková dovolená pak může být jako stvořená pro všechny, kterým nestačí jen se opalovat, ale chtějí si užít aktivní zábavu.

Video

Abyste si udělali přesnou představu, jak může kitesurfing vypadat, podívejte se na následující video:


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.