Lední hokej

Lední hokej je týmový sport hraný na ledové ploše. Jedná se o jeden z nejrychlejších sportů na světě jak pro hráče, tak pro puk, který může dosáhnout rychlosti až 160 km/h. Hokej vznikl v Kanadě na přelomu 19. a 20 století, brzy se začal rozšiřovat a dnes je populární téměř po celém světě. V zápase proti sobě stojí dva týmy - každý má 6 hráčů, z nichž jeden je brankař. Hráči se během hry víceméně libovolně mohou měnit, počet hráčů ale nesmí překročit 6 (popřípadě méně, pokud je zrovna vyloučen hráč daného družstva).

I když je hokejistů na ledě maximálně 6 z každého týmu, celý tým se může skládat až z 22 hráčů, z nich 2 jsou brankaři. Šestice na ledě se skládá z brankaře, tří útočníků a dvou obránců, pokud je ovšem potřeba, mohou se hráči libovolně vyměnit. Útočníci se dělí na levé křídlo, středního útočníka a pravé křídlo. Většina týmů hraje na čtyři útočné řady a tři obranné dvojice, to se ale může lišit tým od týmu.

Zápas trvá dohromady 60 minut, skládá se ze tří třetin po 20 minutách. Celou hru řídí hlavní rozhodčí, který se zaměřuje zejména na regulérnost hry. Pomáhají mu dva čároví rozhodčí a v případě potřeby je také možné konzultovat platnost či neplatnost gólu s videorozhodčím. Narozdíl od fotbalu nedostávají hokejisté karty, ale jsou vyloučeni podle závažnosti přestupku nejméně na 2 minuty. Tím oslabí svůj tým a hraje se oslabení 5 na 4.

Český hokej se řídí pravidly IIHF (Mezinárodní hokejové federace), která patří vedle pravidel americké NHL k nejdůležitějším. Nejvyšší českou ligou je česká hokejová extraliga, nejnižší jsou okresní hokejové přebory.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.