Lukostřelba

Se bude konat na Lord´s Cricket Ground. Vyžaduje dokonalou přesnost a nervy z oceli a je proto velmi oblíbená u diváků.

Věděli jste?

V 14. století, lukostřelba byla považována za natolik zásadní aktivitu určenou k obraně národa, že anglické právo přímo přikazovalo každému muži ve věku mezi sedmi a 60 lety aby se v ní pravidelně zdokonalovali.

Základní informace

Místo konání: Lord´s Cricket Ground
Termín: Pátek 27. července - pátek 3. srpna
Medailové akce: 4
Sportovci: 128 (64 mužů, 64 žen)

Lukostřelba má kořeny staré kolem 10.000 let, kdy byly luky a šípy nejprve používány pro lov a válčení, ve středověké Anglii pak vznikla postupně také hra s luky spočívající ve střelbě na terč. Nyní se praktikuje ve více než 140 zemích po celém světě.

Základy

Cíl tohoto sportu je jednoduchý: střílet šípy co nejblíže středu terče, jak je to jen možné. Olympijské terče mají 122 centimetrů v průměru, se zlatým kroužkem ve středu v hodnotě 10 bodů - ten měří pouze 12,2 cm. Lukostřelci střílejí na terč ze vzdálenosti 70 metrů.

Na olympijských hrách budou dvě individuální lukostřelecké soutěže (jedna pro muže, jedna pro ženy). Zápasy se budou hrát na pět kol, v každém se bude střílet třemi šípy.

Vítězové jednotlivých kol budou mít nárok na další kolo, až poslední dva střelci se utkají o zlaté medaile. Vyřazovací systém je použit i pro muže a ženy v soutěžích družstev, kde proti sobě soutěží vždy tři střelci.

Olympijská Lukostřelba, historie a současnost

Lukostřelba debutovala na OH v Paříži 1900, od roku 1908 ale byla opět vypuštěna z programu her (s výjimkou roku 1920 kdy byla do programu zařazena). Po 52-leté mezeře se opět střílelo z luku v roce 1972 v Mnichově a od té doby je na programu stále.

V Londýně se bude lukostřelba konat na Lord´s Cricket Ground. Zajímavé je, že se tak spojí staré s novým - během vyřazovací soutěže totiž budou střelci stát na půdě stadionu z 19. století a šípy budou dopadat již do prostoru nového areálu.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: