Lyžování

Lyžování je zimní sport, který se vyznačuje tím, že se člověk vlastní silou pohybuje po sněhu pomocí lyží připojených k botám přes lyžařské vázání. Původně sloužilo lyžování k dopravě, lyže byly v podstatě jen dvě desky, které měly urychlit pohyb na sněhu. V průběhu 20. století se však lyžování začalo těšit oblibě a stalo se oblíbenou aktivitou. Dnes patří tento sport mezi nejvyhledávanější zimní sporty vůbec, konají se v něm různá mistrovství a je také zařazen mezi olympijské disciplíny.

Dělení lyžování podle FIS

FIS (Mezinárodní lyžařská federace) dělí lyžování do dvou základních skupin: alpské a severské lyžování. Narozdíl od alpského lyžování zahrnuje severské běh a skoky na lyžích.

Alpské lyžování

Alpské lyžování (dříve také sjezdové) je typické pro horská střediska vybavená vleky či lanovkami, které dopraví lyžaře na kopec, ze kterého sjíždějí a znovu se nechávají vyvést nahoru. V posledních letech se rozšiřuje tzv. carving, který využívá carvingových oblouků a speciálně upravených lyží. Alpské lyžování se ve sportovním pojetí dále dělí na 5 disciplín: slalom, obří slalom, superobří slalom, sjezd a alpskou kombinaci.

Severské lyžování

Běh na lyžích také patří mezi velmi oblíbené aktivity. Vybavení je upraveno tak, aby se lyžařovi pohodlně pohybovalo. K pohybu se využívají dvě základní techniky - klasický běh, při kterém se lyžař pohybuje jako při běhu jen s tím rozdílem, že se klouže po lyžích, a bruslení, při kterém se lyžař sklouzává do stran. Jakousi obměnou běhu na lyžích je skialpinismus, na který je potřeba speciální výbava. Skialpinismus kombinuje lyžování s prvky horolezectví. Ve sportovním pojetí se do severského lyžování řadí také skoky na lyžích.

Co je pro lyžování potřeba

Pro lyžování budete potřebovat zejména lyže (či snowboard), ty mají lyžařské vázání, díky němuž jste připojeni ke speciálním lyžařským botám. Většinou nechybí lyžařům ani hůlky - ty slouží k odpichování od země. Pokud se chcete lyžování věnovat, je velmi vhodné koupit si také kvalitní oblečení a helmu. Ta je dokonce v některých zemích pro děti povinná.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Další aktivity