Málo spánku způsobuje nadváhu

Lidé, kteří se snaží zhubnout, svému cíli často podřídí téměř vše. Denně sportují, snaží se omezit svůj jídelniček a hlavně přemoci chuť na jídlo. Přitom často dělají jednu něvědomou chybu - málo odpočívají a spí. Tato zdánlivá banalita má však na hubnutí velký vliv.

Vlivem spánku na hubnutí se zabývali výzkumníci na Chicagské univerzitě a o jejich závěrech informoval americký portál o zdraví Health.com. Ukázalo se, že lidem, kteří spali pouhé čtyři hodiny, o osmnáct procent poklesl obsah leptinu v organismu. Leptin je přitom pro hubnutí velmi důležitý. Je to hormon, který mozku dává signál, že tělo již nepotřebuje další jídlo.

U nevyspaných naopak vědci zaznamenali o osmadvacet procent vyšší výskyt hormonu ghrelin, který vyvolává hlad. Celkově pak vědci u skupiny, která měla málo spánku, zaznamenali čtyřiadvacetiprocentní nárust chuti k jídlu.

Dobrý spánek se tak stává dalším pomocníkem v boji proti nadbytečným kilům. Jakou zkušenost máte vy? Jíte po probdělé noci více než obvykle?


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Možná na tom něco bude
Autor: Kopretinka (18.09.2009)
Musím se na to někdy zaměřit, ale mám pocit, že v takových případech jím víc různé čokoládové tyčinky. A taky piju kafe, což je v mém případě katastrofa, protože ho potřebuju pořádně sladký :(
Málo spánku způsobuje nadváhu
Autor: Daška (23.09.2009)
Asi to bude pravda, jelikož se již delší dobu snažím zhubnout a jde to u mě velmi pomalu,spím průměrně 5 hodin denně.Snažím se jít spát dříve, ale nikdy se mi to nepodaří.
Re: Málo spánku způsobuje nadváhu
Autor: Helča (23.09.2009)
Jak můžeš spát 5 hodin denně a fungovat? Já když nespím svoji devítku, tak jsem úplně nemožná :))) ale studie mi udělala radost, vždycky jsem si myslela že hodně spánku=lenost=ukládání tuků :)
málo spánku
Autor: Eva (23.09.2009)
Je to určitě pravda,chodím do práce i na noční a před noční a někdy i po ní nestíhám jít spát, až večer a pak tu energii doháním to jídlem.
Re: málo spánku
Autor: šárka (24.09.2009)
To je pravda, když přijdu z noční a nemám čas jít spát, musím se pořádně najíst. Jinak bych nevydržela vzhůru....takhle jím až do večera, kdy jdu většinou brzo spát. Hrůza.
To je blbost!
Autor: pepa1 (28.12.2009)
Nepravidelná strava způsobuje nadváhu. Vznikjí tak malé JOJO efekty.
Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 500 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 8 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 80-82Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg. Známí z 114Kg na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pošlu Vám základní informace: mail: pepa1
Re: Nikdo to neví
Autor: Sluníčko (05.06.2011)
Kdo ví,možná to jsou jenom pocity.Nesvádějte to na spánek!
Stačí jíst pravidelně,zdravé věci a podobně!Přece jsme dospělí a né žádné děti!
Autor Sluníčko má pravdu!
Autor: David (05.06.2011)
SPĚTE PŘES DEN!