Máte obézní přátele? Připravte se na to, že ztloustnete také

Je to špatná zpráva pro všechny, kdo mají přátele s nadváhou. Vědci přišli na to, že ten, kdo má obezního kamaráda či kamarádku, ztloustne zřejmě dříve či později také. Pravděpodobnost přibrání několika kilo se v takovém případě může zvýšit až o obrovských 171 procent.

O průzkumu, kteří američtí vědci publikovali v odborném časopise The New England Journal of Medicine, informoval portál About.com. Ve studii výzkumnící pozorovali přes dvanáct tisíc lidí po dvaatřicet let a snažili se přijít na to, zda přibírání na váze nějak souvisí s váhou rodiny a přátel.

Ukázalo se, že pravděpodobnost ztloustnutí se v případě, že na váze přibere kamarád, zvyšuje o sedmapadesát procent. Menší nebezpečí skýtá obezita sourozence, v takovém případě se pravděpodobnost ztloustnutí zvyšuje o čtyřicet procent. Zajímavé je, že pokud ztloustne manžel či manželka, má druhý v páru pouze o sedmatřicet procent vyšší šanci, že ztloustne také.

Velkou roli hraje i pohlaví přátel. Pravděpodobnost ztloustnutí je daleko větší u přátel stejného pohlaví, v případě přátelství muže a ženy se procentra snižují.

Zajímavé zjištění je i to, že při tloustnutí nehraje roli, jak daleko přátelé či sourozenci bydlí. Hlavní roli hrají sociílní sítě, ve kterých se člověk pohybuje, vzdálenost přitom není až tak důležitá.

Nejvíc na pozoru by se měli mít ti, kteří mají obézního nejlepšího kamaráda. V jejich případě se pravděpodobnost ztloustnutí zvyšuje o celých 171 procent.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.