Minigolf

Přestože většina z vás má minigolf spojený s rekreační hrou pro zábavu, existují také minigolfové soutěže a dokonce i mistrovství světa. Minigolf je nenáročnou aktivitou, na kterou nebudete potřebovat žádné speciální vybavení a můžete si ho jednoduše zahrát bez předešlého tréninku.

Minigolf vznikl ve třicátých letech minulého století v USA jako odnož klasického golfu. Do Evropy se dostal v roce 1926. Dnes se můžete s minigolfem setkat po celém světě, jenom v České republice existuje přes dvě stovky hřišť, na kterých si můžete zahrát.

Rozdělení minigolfu

Dnes se minigolf rozděluje do tři hlavní kategorií, podle povrchu a typů jednotlivých drah.

Miniaturgolf

Hraje se na 18 drahách s délkou kolem šesti metrů, s eternitových povrchem a kovovými rámy kolem dráhy. Jde o nejrozšířenější formu minigolfu u nás.

Betonový minigolf

Betonový minigolf je podobný jako miniaturgolf, jen s rozdílnými překážkami a betonovým povrchem.

Filcgolf

Posledním typem minigolfu je filcgolf, který původně pochází ze Švédska. Dráhy jsou kovové nebo dřevěné a potažené filcovým kobercem. Navíc mohou mít oproti miniaturgolfu skoro až trojnásobnou délku.

Další verze

Existují řada dalších verzí, například sterngolf nebo pitpal. Především v zábavních parcích jsou pak velmi populární různé rozmanité a netypizovaná hřiště.

Základní pravidla minigolfu

Každé hřiště na minigolf se skládá z 18 drah s různými druhy překážek. Hra se vždy začíná z výchozího místa a úkolem je dostat míček do cílového místa na co nejmenší počet pokusů. Ideálně jeden. Pokud se hráči nepodaří dopravit míček na cílové místo na 6 úderů, započítá si sedmí trestný pokus a pokračuje na další dráhu.

Co budete potřebovat

Každý hráč má k dispozici jednu hůl a několik druhů míčků (v soutěžním minigolfu to mohou být až desítky míčků). Minigolfová hůl je podobná tzv. patovací holi z klasického golfu. Její patka může mít tvar písmene „T“ nebo „L“. U míčků na minigolf platí, že musí mít průměr třicet sedm až čtyřicet tři milimetrů. Jsou jich ale stovky druhů, pomalé, rychlé, lehké, těžké, měkké, tvrdé. Záleží na každém hráči, který míček pro danou překážku zvolí. Pokud budete hrát rekreačně, hůl a míček vám většinou půjčí přímo na hřišti.

Kam na minigolf

Pokud nevíte, kam vyrazit na minigolf, zkuste vyhledávač Kdesportovat.cz, který vám najde nejbližší minigolfové hřiště.

Zde jsou nejhledanější minigolfová hřiště v ČR:

Co vás zajímá

Pokud hledáte další podobné oddechové sporty, vyzkoušejte naše tipy:


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.