Moderní pětiboj

Název „moderní“ odlišuje tento pětiboj od klasického antického pětiboje (skok daleký, hod oštěpem, hod diskem, běh a zápas), ve kterém se soutěžilo na starověkých olympijských hrách.

Věděli jste?

George S Patton, který se později stal generálem americké armády, soutěžil v první olympijské moderním pětiboji na hrách ve Stockholmu roku1912.

Základní informace

Místo konání: Copper Box - Olympijský Park (šerm), Vodní centrum - Olympic Park (plavání) a Greenwich Park (na koni, kombinovaná akce)
Termín: sobota 11. - neděle 12. srpna
Akce: Šerm, plavání, na koni, kombinovaná Run / Shoot události
Medailové události: 2
Sportovci: 72 (36 mužů, 36 žen)

Moderní pětiboj je spojen se jménem barona Pierra de Coubertina, zakladatele moderních olympijských her - má svůj původ v 19. století. Vypráví se o něm legenda, že mladý francouzský důstojník byl poslán na koni, aby doručil vojenské zprávy. Chtěl-li dokončit své poslání, musel jezdit na koni, šermovat, střílet, plavat a běžet - pět úkolů, které zůstávají v moderním pětiboji dodnes.

Základy

Moderní pětiboj se koná v průběhu jediného dne. Prvním prvkem je šerm. Po šermu následuje plavání (200 m volný způsob) a jízda na koni (skákání přes 12 skoků). Sportovci jsou dostanou skóre pro každou část soutěže.

Po prvních třech disciplínách se celkové výsledky převedou na časový handicap. Handicap určuje výchozí pozice soutěžících pro další disciplíny.

O jednotlivých disciplínách:

Střelba Střílí se ze vzduchové pistole ráže 4,5 mm (.177″) do terče o průměru 155 mm vzdáleného 10 m. Terč je rozdělen na deset kruhů. Závodníci mají dvacet ran (v soutěži štafet jen deset ran) a na každý výstřel vždy časový limit 40 s. Maximální možný nástřel v soutěži je 200 kruhů. Za výkon 172 kruhů získává pětibojař 1000 bodů, za každý kruh nad anebo pod tuto hranici se výsledek upravuje o 12 b. Tento bodový rozdíl představuje v závěrečném běhu časovou diferenci 3 s.

Od 1. 1. 2009 jsou spojeny dvě disciplíny – střelba a běh – do jedné společné části obdobně jako v biatlonu. Celková délka běžecké tratě je 3000 m a je rozdělena do tří kilometrových úseků. Před každým běžeckým úsekem absolvují závodníci na speciálně zkonstruované střelnici střeleckou položku do terče o průměru 59,5 mm vzdáleného 10 m. Maximální časový limit na každou sérii je 70 vteřin, během nichž mají pětibojaři za úkol zasáhnout v co nejkratším čase 5× určený cíl. Počet ran není omezen, čas strávený na střelnici a běžecké trati se sčítá.

Šerm

Šermuje se kordem, duely se odehrávají na planši o rozměrech 14×1,5 m. V individuálním závodě šermuje „každý s každým“ na jeden vítězný zásah. Pokud v časovém limitu jedné minuty nikdo nezvítězí, jsou oba soupeři považováni za poražené. Vítězství v 70 % duelů znamená 1000 pětibojařských bodů. Při klasické finálové soutěži s 32 účastníky má jedno vítězství hodnotu 28 bodů. Tento bodový rozdíl představuje v závěrečném běhu časovou diferenci 7 s.
Ve štafetovém závodě má každý člen družstva stanoveno pořadí v týmu a utkává se pouze se shodně nasazenými soupeři z ostatních týmů, a to na tři zásahy. Opět 70 % všech vítězných zásahů přinese týmu 1000 bodů, hodnota jednoho vítězství závisí na počtu týmů v soutěži a většinou se pohybuje okolo 12 bodů. Ostatní pravidla jsou shodná s individuální soutěží.

Plavání Individuální soutěž obsahuje disciplínu 200 m volný způsob podle pravidel plavecké federace FINA. Hranici 1000 pětibojařských bodů odpovídá v mužské kategorii čas 2:30,00 a u žen 2:40,00. Každých 0,33 s má hodnotu 4 bodů odpovídající v závěrečném běhu časovému handicapu 1 s.
V závodě štafet se plave disciplína 3×100 m volným způsobem. V mužské kategorii znamená 1000 bodů čas 3:15,00, u žen je to čas 3:30,00. Soutěže mohou probíhat pouze na bazénech splňující standardy FINA, resp. UIPM.

Jízda na koni

Jedná se o parkurové skákání. Parkur se skládá ze dvanácti překážek, resp. patnácti skoků. Dle pravidel UIPM musí regulérní parkur obsahovat v seniorské kategorii minimálně sedm skoků o výšce 120 cm, což odpovídá jezdecké úrovni stupně „L“. Koně dodává do soutěže pořadatel a závodníci si je losují. Před vlastní soutěžní jízdou má závodník 20 minut na seznámení s koněm a možnost pěti zkušebních skoků. Bezchybné absolvování parkuru v časovém limitu je ohodnoceno 1200 pětibojařskými body.

Každý bezchybně absolvovaný skok má hodnotu 80 bodů. Všechny chyby na parkuru a překročení časového limitu jsou penalizovány ztrátou bodů dle stanovených tabulkových hodnot (např. porušení obrysu překážky:

−28 bodů, odmítnutí poslušnosti koně:
−40 bodů, pád koně či jezdce:
−40 bodů, překročení časového limitu o 1 s:
−4 body atd.).

V závodě štafet obsahuje parkur devět samostatných skoků, které absolvuje každý člen týmu na svém vylosovaném koni. Jízda probíhá systémem štafety s předávkou v předávacím území. Chyby jsou opět penalizovány podle příslušných tabulek.

Běh

Na závěr je běh na 3000 m. Trať je omezena pouze některými parametry: maximálním stoupáním, celkovým převýšením a minimální délkou jednoho okruhu. Časové odstupy na startu odpovídají bodovým rozdílům mezi jednotlivými závodníky po čtyřech disciplínách, přičemž 1 s odpovídá 4 pětibojařským bodům. Dosažený čas 10:00,0 u mužů a 11:20,0 u žen znamená 1000 pětibojařských bodů. Běžecké časy bývají výrazně ovlivňovány profilem trati.

Do štafetové soutěže je zařazena disciplína 3×1500 m. 1000 body je v kategorii mužů ohodnocen čas 14:15,0, u žen je hranice 1000 b. na úrovni času 15:30. Pořadí v cíli běhu odpovídá celkovému pořadí v pětibojařském závodě.

Olympijský moderní pětiboj, historie a současnost

Moderní pětiboj bude slavit století po svém olympijském debutu na hrách ve Stockholmu v roce 1912,. Soutěž se uskuteční na třech místech: šerm se bude konat v Copper Box, plavání se bude konat v Aquatics centru a jízda na koni a běh se uskuteční v Greenwich parku.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: