Motokáry

Ježdění na motokárách je varianta závodění v autech s jednoduchými čtyřkolovými „vozítky“, kterým se u nás říká motokáry, v angličtině jsou známé pod více názvy – například karts, go-karts, gearbox/shifter karts. Na motokárách se obvykle jezdí na speciálním okruhu.

Maximální rychlost, kterou mohou motokáry jet, se velmi liší – některé (například Supercars) mohou dosáhnout rychlosti až 250 km/h. Na okruzích, kde se jezdí pouze pro zábavu, jsou ale rychlosti znatelně nižší. Motokáry jsou hojně využívány především muži jako volnočasová aktivita, která zvedne adrenalin v žilách. Jezdit se může jen tak pro radost z vítězství, nebo je také možné se přihlásit do týmů, které mají pravidelné tréninky a závodí na různých národních i mezinárodních soutěžích. Na motokárách začínají závodit již sedmi či osmileté děti, které pak v 15 letech dosáhnou na status „senior“.

Závodit se dá v několika kategoriích, těmi nejčastějšími jsou sprint (dráha má délku pouze 400 – 1600 metrů), výdrž (30 minut až 24 hodin i více) nebo plochá dráha (4 až 20 kol na oválné ploché dráze).

Motokáry jsou dnes v České republice velmi oblíbené, můžeme je najít téměř ve všech větších městech. Zajezdit si mohou ženy i muži každého věku, sport je vhodný i pro děti. Neodmyslitelnou součástí tohoto sportu je touha po vítězství a překonávání překážek. Je to vynikající sport, který nabízí útěk od každodenního shonu a naprosté pročistění mysli.

Kdo může jezdit na motokárách

Motokáry jsou určené pro všechny generace, většinou ale nejsou doporučeny pro nejmenší děti. Provozovny motokár musí zajišťovat bezpečnostní pravidla, která ochraňují zdraví těch, kdo na motokárách jezdí. Nemusíte tedy mít strach z vážnějších zranění.

Co je na motokáry potřeba

Motokáry se provozují na speciálních místech, kde vám poskytnou vše, co je potřeba k bezpečné jízdě. Jezdí se v helmě a nepotřebujete žádné zvláštní oblečení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.