Nejlepší boty na běhání

Běhat se dá v čemkoli. Když to ale bude v dobrých botách, budete si chtít trénink brzy zopakovat. Tady je jednoduchý návod, jak zvolit ty nejlepší.

Běžecké boty můžete pořídit během pár minut na internetu. Pokud to ale s běháním myslíte vážně, doporučujeme radši vyrazit do specializované prodejny, kde prodavači znají pojmy jako supinace (noha při běhu vytočená vně) a pronace (noha při běhu vytočená dovnitř). Ještě než se vydáte na nákupy, měli byste vzít v úvahu:

  • aktuální váhu
  • povrch, na kterém běháte nejčastěji
  • počet uběhnutých kilometrů za týden
  • vaše cíle (jde o boty na trénink, nebo na závod?)

CO VÁS ČEKÁ V PRODEJNĚ?

Nejčastěji lidé chybují při volbě správné velikosti, což se vzápětí projeví na modrých, sraženou krví podlitých nehtech. Je to proto, že si kupují boty, které jsou jim akorát nebo jen o trochu větší. To pak vede k tomu, že při samotném běhu trpí. Lidské chodidlo se totiž při každém dopadu v přední části lehce rozšiřuje a naopak při odrazu se prsty tlačí do špičky, takže boty působí menší.

Proto je důležité, aby v nich chodidlo mělo dost místa. „Rozhodně se nenechte zmást udávanou velikostí. Pravidlo je mít od nejdelšího prstu ještě minimálně jeden centimetr místa,“ říká Daniel Šimík ze specializovaného obchodu v pražském Running Mallu.

Správně vybrané boty podle něj poznáte tak, že vás od prvního okamžiku, kdy si je vyzkoušíte, nic nebolí. „Subjektivní pocit z bot musí být stoprocentní. Vyšlápnutí obuvi platí pro kožené boty, ale ne pro syntetické materiály. Ty nepovolí. Proto si zapamatujte: Co je nepříjemné v prodejně jenom trochu, je po deseti kilometrech běhu nesnesitelné.“

KTERÉ JSOU TY NEJ?

Na výběr je dnes velké množství bot. Ve specializované prodejně sportovní obuvi vás nejdříve nechají krátce proběhnout na pásu, aby vám prodavač mohl udělat analýzu stability došlapu a podle toho doporučil ideální z mnoha typů. Někde vám dokonce zapůjčí testovací sadu domů.

Daniel Šimík říká, že v dnešní době jsou produkty všech zavedených značek tak kvalitní, že mezi jednotlivými modely nejsou velké rozdíly. Debaty, co je „NEJ“, jsou tak spíš diskusní témata a vždy záleží na konkrétním běžci. „U žen často hraje roli barevné provedení. Nic proti tomu nemám. Běh má být o radosti, tak proč běhat v obuvi, která se mi nelíbí?

Navíc hezké boty jsou účinnou motivací pro další trénink,“ dodává odborník. Daniel Šimík také často dostává otázku, kolik za boty utratit. Nikde není psáno, že se nedá běhat v levných botách.

Koneckonců běhat se dá i bez bot. Je to tak, že někomu budou víc vyhovovat boty za pár stovek, někomu za tři tisíce. Rozhodně by ale cena neměla zvítězit nad dobrým pocitem. Kvalita bot se často projeví na zvýšené míře komfortu a životnosti. Je to jako s autem. Do cíle vás doveze jakékoli, ale v luxusním mercedesu se budete cítit pohodlněji.

KOLIK PÁRŮ POTŘEBUJETE?

Rekreační běžec si vystačí s jedním párem. I první závody v pohodě absolvujete v tréninkových botách. Životnost obuvi je podle odborníka úměrná stylu a váze běžce. U neutrálních bot bývá delší než u bot s korekcí došlapu, kde se pohybuje kolem 500 až 2000 kilometrů (u neutrální obuvi 1000 až 3000, někdy ale i 5000 kilometrů).

„Obuv stárne, i když se nepoužívá. Po letech je horší pružnost materiálů a obuv je náchylnější k poškození. Když si pak koupíte ve výprodeji boty staré více než tři roky, nesmíte se divit, že nefungují tak, jak očekáváte,“ upozorňuje odborník. Velké téma, na které se liší názory, je i údržba bot.

Podle Šimíka je jakákoli péče lepší než žádná, protože špína, prach a sůl z potu výrazně zkracují životnost obuvi. „Pokud někdo volí praní v pračce stejně jako já, je důležité dodržet program do teploty 30 stupňů. A také nesušit boty na nebo u zdroje tepla, který je většinou zdeformuje,“ uzavírá téma.

Článek vyšel v časopise Dieta 04/2016.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.