Nordic walking, vyšlápněte si!


Nordic walking

Možná i vy ještě nevěřícně kroutíte hlavou, když v parku potkáte páreček nebo dokonce skupinku lidí s hůlkami v rukou, kteří ve svižném tempu pochodují a z jejich výrazu je patrné, že je to skutečně baví.

V doslovném překladu znamená „nordic walking“ severská chůze. Není se tedy čemu divit, že kolébkou tohoto sportu je Finsko. Jedná se v podstatě o běžnou chůzi se speciálními hůlkami, podobnými těm lyžařským. Vznik tohoto sportu je spojený s datem 5. ledna 1988 a v tu chvíli šlo v podstatě o naprostou „z nouze ctnost“. V této době se měl v Helsinkách konat závod na běžkách, a z důvodu nedostatku sněhu museli organizátoři vymyslet jiné řešení. Závodníci tedy vyrazili na trať pěšky, pouze s hůlkami. Tím se zrodil sport, který se velmi rychle rozšířil po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy.

Naučit se chodit není jednoduché

Nejvíce mě asi překvapilo, že naučit se správně chodit s hůlkami není vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Největší problém jsem měla s koordinací pohybu horní a dolní poloviny těla (a to jsem si o sobě naivně myslela, jak jsem sportovně nadaný člověk ...:-). Ono to opravdu není jen tak jít rychlým tempem a k tomu pohybovat rukama s hůlkami tak, abyste o ně nezakopli a v ideálním případě se dokonce přiblížili chůzi, kterou předvádí lektorka. Při nordic walking je nutné poměrně hodně a rázně „houpat“ rukama, což dokonale zapojí především zadní stranu paže, která má značnou tendenci k ochabování. Pohyb horní poloviny těla je vlastně mnohem důležitější a náročnější než pohyb nohou.

Není až tak podstatné, zda jdete rychlostí 6 km/h, nebo ujdete jenom jeden kilometr, v tomto sportu se více než kde jinde „počítá“ především správná technika. Lekce nordic walking se skládá ze zahřátí, protažení s hůlkami, hlavního tréninku a závěrečného zpomalení. Každá část má svůj význam, proto není dobré ani jednu z nich vynechat. Po jediném kurzu nordic walking jsem měla jasno – bude mě bavit, protože:

1. I když hodně sportuji, jde o jiný typ zátěže, než na jakou jsem zvyklá.

2. Miluji pohyb v přírodě, a nordic walking je k tomu přímo předurčený.

3. Obyčejné procházky jsou pro mě nudné. Tohle jim dá skvělý náboj.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Další aktivity