Nová dieta? Syrové potraviny

Máte chuť na houby? Klidně, ale jedině syrové. Vítejte ve světe vitariánů, kteří jedí pouze syrovou stravu. V Česku je vitariánů zatím jen pár, ale ve světě tento způsob stravování volí i celebrity, které chtějí zhubnout.

Vitariáni jedí pouze syrovou rostlinnou stravu. Věří, že se takovým stravováním vrací k původním lidským kořenům, kdy se člověk živil pouze syrovým jídlem, které našel v přírodě. Tepelně upravené jídlo je podle vitariánů zničené a způsobuje člověku řadu chorob. Maximální teplota, kterou jsou vitariáni ochotni sníst, nesmí překročit sedmačtyřicet stupňů celsia. Maso vitariáni nejí.

Zatímco v Česku si tento nezvyklý způsob stravování teprve hledá svoje vyznavače, v Americe je vitariánství poměrně módní zaležitostí. Jeho výhodou je, že člověk jí velké množství zeleniny a ovoce - nejčastěji různé šťávy a koktejly. Vitariáni také jí daleko více oříšků, vlákniny a celkově zdravých potravin. Díky tomu se mnoha lidem podařilo radikálně zhubnout. Z amerických hvězd syrovou stravu jí například herečka Demi Moore nebo zpěvák Sting. Cílem vitariánství však není úbytek na váze, ale očista těla. Vitariánství tedy není nová dieta, ale spíše životní styl.

Těm, kteří by díky syrové stravě chtěli hlavně zhubnout, hraje do karet to, že není nutné jíst syrovou stravu stále. Aby se ukázaly pozitivní účinky, měla by podle vitariánů tvořit syrová strava minimálně polovinu (někdo říká třičtvrtě) jídelníčku. Co si tedy můžete dopřát? Například sushi, mořské řasy, různé saláty, šťávy z ovoce i zeleniny nebo studené polévky (například gaspacho).

Kritici vitariánům vyčítají zejména to, že je jejich strava chudá na některé vitamíny jako kalcium, železo nebo vitamín B12.

Co si o syrové stravě myslíte vy?


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.