Paintball

Paintball je adrenalinový sport, který založen na střílení protihráčů. Střílí se speciálními zbraněmi, které jsou nabíjeny kuličkami (paintballs) ráže 0,68 palce. Kulička je tvořena pevným obalem na bázi celuloidu, uvnitř se nachází netoxické vodou rozpustné barvivo různých barev, které slouží k tomu, aby bylo poznat, kam kulička dopadla. Zasažený hráč je tedy snadno rozeznatelný a musí opustit bojiště s rukama zdviženýma nad hlavu na takzvané mrtvoliště, kde se setkává s ostatními vyřazenými hráči.

Zbraně mohou mít dosah až 50 metrů, maximální povolená rychlost kuličky u hlavně je 300 stop za vteřinu (to odpovídá asi 324 km/h), této rychlosti se ale při normální hře či turnaji nedosahuje. Zásah tak může způsobit drobnější modřiny, většinu hráčů to ale neodradí, naopak jsou více motivovaní pro další hru. Paintball je kolektivní hra a záleží tedy ne pouze na jednotlivci ale i na spolupráci v týmu.

Bezpečnost v paintballu zajišťuje paintballová maska chránící obličej, uši, čelo a částečně i krk. Další povinnou výbavou je ucpávka hlavně, která zajišťuje, aby zbraň nevystřelila mimo hrací pole.

Existuje větší množství druhů zbraní a také her. Hrají se zejména dva typy paintballu:

  • military paintball (woodsball), který je napodobeninou vojenských operací a odehrává se například v opuštěných budovách nebo lesích
  • sportovní paintball, který se odehrává na speciálně vyhrazených hřištích, která jsou vybavena různými překážkami.

V České republice se paintball stává čím dál tím víc atraktivnějším zejména mezi mužskou populací. Bývá také častým místem pro firemní akce. Paintball existuje i jako sport a pořádají se v něm různé turnaje a soutěže s rozhodčími, které jsou pro diváky velmi lákavé.

Kdo může chodit na paintball

Paintball je oblíbený zejména mezi muži od 20 let. Na paintball nicméně chodí i mnohé ženy a pánové by někdy byli překvapeni, od koho byli vlastně zasaženi. Paintball není vhodné pro starší generaci a těhotné ženy.

Proč právě paintball

Paintball zlepšuje fyzickou kondici, postřeh a dobré míření. Jedná se o aktivitu, která vás dokáže odtrhnout od reality a vy si tak odpočinete od stresujícího pracovního dne.

Co je pro paintball potřeba

Pro paintball nepotřebujete v podstatě žádné vlastní speciální vybavení. Všechno, co potřebujete, si totiž můžete půjčit v centrech, kde se paintball provozuje.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.