Pilates

Metodu Pilates vytvořil ve 20. letech minulého století J. H. Pilates, který se inspiroval především ve starých kulturách. Principem Pilatovy metody je provádění určitých cviků za současného uvědomění si, jakým způsobem cvik působí. Dochází k zapojení svalu za pomoci dechové kontroly. Je důležité, aby všechny pohyby vycházely ze svalů centra tzv. power house (tzn. svaly břicha, beder a hýždí).

Pilates je metoda podobná power józe, je to v podstatě sloučení prvků klasického rehabilitačního cvičení a východních cvičebních systémů, z nichž nejvíce patrný je vliv jógy. Technika nepřináší zcela nové cviky, ale spíše se orientuje na západního člověka a zpřístupňuje mu vzdálené východní metody.

Na co je pilates dobrý

Pilates zpevňuje zádové, břišní a hýžďové svalstvo, rozvíjí sílu, ohebnost, rovnováhu, koordinaci a dýchání. Navíc zlepšuje celkové držení těla.

Prvky pilates

Základní prvky pilates jsou:

  1. Dýchání - dech a pohyb musí být v souladu, zlepšuje se tak krevní oběh a dojde k odstranění nadbytečného svalového napětí.
  2. Důkladnost provedení - raději méně ale o to pečlivěji.
  3. Zacentrování - pohyb vychází ze středu těla (power house).
  4. Plynulý pohyb - snižuje působení stresu a redukuje riziko zranění.
  5. Řízení pohybu - plná kontrola nad prováděným pohybem.
  6. Soustředění - uvědomění si každého pohybu svého těla. Tělo a mysl jsou v souladu.

Kdo může pilates cvičit

Pilates je vhodné pro všechny generace, muže i ženy, pro lidi s dobrou fyzičkou i bez ní, a dokonce i pro těhotné ženy - cvičí se totiž v několika stupních obtížnosti. Pohybové sekvence jsou v každé hodině vždy promyšleně vypracovány tak, aby odbouraly špatné návyky a nenásilnou formou posílily celé tělo a jeho držení.

Co budete potřebovat pro cvičení pilates

Cvičí se především na podložce bez pomůcek, využívá se tak hmotnosti vlastního těla. Při vyšší pokročilosti však mohou cvičenci využít různých pomůcek, aby tak zpestřili jednotlivé lekce (např. Magic Circle – kruh, Fitbal – velký gymnastický míč, Flex-Band – pružné gumy).

Pokud si chcete pilates vyzkoušet na vlastní kůži, podívejte se na cviky pilates, které jsme pro vás připravili v dalším článku. V případě, že upřednostňujete cvičení ve skupině, může vám pomoci seznam sportcenter, které nabízejí pilates v jednotlivých městech:

Pro vyhledání kurzů pilates v dalších městech využijte formulář pod článkem.


Další články k tématu


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.