Plavání

Rychlost, síla a výdrž budou klíčovými atributy pro sportovce v plavání na hrách v Londýně 2012.

Věděli jste?

Plavání „pod vodou“ debutovalo na hrách v roce 1900. Soutěžící získal body za délku času a vzdálenosti, které vydržel plavat pod vodou.

Základní informace

Místo konání: Vodní centrum - Olympic Park (bazén akce), Hyde Park (Koupání maraton 10 km)
Termín: Sobota 28. července - sobota 4. srpna (Vodní centrum) Čtvrtek 9 - Pátek 10. srpna (Hyde Park)
Medailové události: 34
Sportovci: 950

Plavání jako sport je známo už od nepaměti - praktikovali jej jak staří Egypťané, tak i Řekové. Nyní je velmi populární po celém světě jako trávení volného času, ale i jako sport na vrcholové úrovni.

Základy

 

K dispozici jsou čtyři základní styly, platné také pro olympijské soutěže: kraul, prsa a motýlek, posledním stylem je freestyle. U všech čtyřech disciplín se navíc ještě plave štafeta.

Olympijské závody probíhají na různé vzdálenosti - od 50 m (jedna délka bazénu) až do 1500 m. Všechny závody začínají kvalifikačními rozplavbami, nejlepší plavci se utkají ve finále.

Olympijské plavání, historie a současnost

Na několika prvních moderních olympijských hrách se plavání konalo na volné vodě. V Paříži v roce 1900 například přímo na Seině. Změna nastala formálně v roce 1908, kdy londýnské OH představily první olympijské plavecké závody, které se uskutečnily v bazénu.

10 km plavecký maraton se koná v Serpentine Hyde parku, plavecké závody se konají v krásném Aquatics centru, postaveném přímo v Olympijském parku, postaveném jen pro Londýn 2012.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: