Plavání

Plavání patří mezi nejoblíbnější aktivity v každém věku. Plavání má své kořeny hluboko v historii, ve starověkém Řecku a Římě již dokonce bylo součástí vzdělání. Sportovní plavání se začalo provozovat na počátku 19. století, dnes je zařazeno na letních olympijských hrách a koná se v něm řada soutěží. Existují 4 základní plavecké styly: motýlek, znak, prsa a kraul, které se v soutěžích plavou na různé vzdálenosti či ve štafetě.

Při sportovním plavání je velmi důležitá technika, ta je pro každý plavecký styl samozřejmě odlišná, u každého ale tvoří až 50% rychlosti plavce. Technika se také lehce liší podle vzdálenosti - běžně se plave 50-200 metrů v bazénech buď na 25 nebo na 50 metrů, existují ale také různé soutěže, kde se plave v řádu kilometrů.

Plavecké styly

V současnosti lze provozovat 4 plavecké styly - prsa, kraul, znak a motýlek. Nejmladší z nich je motýlek, který se oddělil od prsou.

Prsa

Při tomto stylu plave plavec na břiše tak, že rukama se odráží do stran a zároveň provádí velmi podobný pohyb i nohama. Jedná se o nejpomalejší plavecký styl.

Kraul

Během plavání kraulem se plavec pohybuje téměř ve vodorovné poloze vzhledem k hladině tak, aby nedocházelo k brždění. Pohybem končetin navíc svůj pohyb ještě urychluje. Kraul je nejrychlejším plaveckým stylem vůbec.

Znak

Při tomto stylu plave plavec na zádech a hladký pohyb umožňuje především končetinami, které zrychlují tempo.

Motýlek

Jedná se o nejnovější plavecký styl, který v sobě kombinuje výhody prsou a kraulu. Motýlek je druhá nejrychlejší plavecká disciplína.

Kam jít plavat

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte plavat, můžete si vybrat z následujícího seznamu:

Pro vyhledání kurzů v dalších městech využijte formulář pod článkem.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.