Po svatbě lidé tloustnou. Potvrdila to studie

Chystáte se nastěhovat ke svému příteli nebo si ho dokonce vzít? Připravte se na to, že pár kilo přiberete. Potvrzuje to hned několik vědeckých studií.

Asi jste si toho všimli, ať už u sebe nebo u známých. Po té, co si lidé najdou vážný vztah, alespoň jeden z nich přibere. Některé ženy to svalují na antikoncepci, která prý v těle zadržuje vodu, muži se zase vymlouvají na pravidelnou stravu.

Ve skutečnosti za přibrání váhy mohou u novomanželů či čerstvě sestěhovaných párů dva faktory. Lidé, kteří se svým partnerem začali žít, jednoduše více jí. Zároveň se míň snaží vypadat přitažlivě a míň řeší svoji váhu. Alespoň to tvrdí američtí vědci.

Po svatbě dva roky nabírání

Vztahem tělesné hmotnosti a manželství se zabývala studie uveřejněná v odborném anglicky psaném časopise Obesity Journal. Vědci sledovali body mass index (BMI) pozorovaných i jejich partnerů. Kromě BMI, které se vypočítá jako váha v kilech dělená výškou v metrech na druhou, sledovali, co zkoumaní jí, jak často se hýbou a zda jsou svobodní či ne. Ukázalo se, že svatba je spojená se dvěma roky tloustnutí, zatímco po rozvodu lidé dva roky hubnou.

Výzkumníci pro to našli dvě vysvětlení. Lidé, kteří žijí v páru, mají podle nich více příležitostí jíst. Zatímco samotné by je nenapadlo vzít si něco k jídlu, rozhodnou se jíst s partnerem a jí tak i ve chvílích, kdy nemají hlad. Tím se u obou partnerů zvyšuje množství potravin, které za den sní. Naopak se na BMI partnerů příliš neprojevilo, zda druhý v páru sportoval nebo ne. Jako druhý důvod uvádí vědci sníženou motivaci po štíhlém těle. Po rozvodu se pak lidé snaží vypadat opět atraktivně a proto váhu shazují.

Po rozvodu hubnou spíš ženy

Úbytek či naopak zvýšení váhy vědci vyjádřili opět pomocí BMI. Po svatbě se průměrně zvedlo o 0,7 u mužů i žen. Zajímavé je, že po rozvodu naopak více hubnou ženy. V průměru jim BMI klesne o 0,6, zatímco mužům jen o 0,3.

Studie se snažila potvrdit či vyvrátit i některé závěry starších výzkumů. Například to, zda mají obézní ženy menší pravděpodobnost se vdát. Tento výsledek starší studie z devadesátých let se nepotvrdil, vědci však podotkli, že to mohlo být způsobeno nevhodnými daty.

Vypadá to, že všichni, kteří ve vztahu nějaké to kilo nabrali mají důvod k radosti. Když už je tento jev potvrzený výzkumem jako běžný, vlastně za to ani nemohou.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.