Pohyb na čerstvém vzduchu

Sáhněte po golfové holi, tenisové raketě nebo kolečkových bruslích a naučte se tak odpočívat prostřednictvím pohybu. Užijete si pobyt v přírodě a poznáte nová místa.

Golf

Golf ženám sluší. Jde o hodně technický sport, kde síla škodí, a právě v tom mají ženy oproti mužům výhodu. Je to také skvělý způsob, jak být díky chůzi po greenu „nenápadně“ v pohybu, přitom si užít přírodu a popovídat si s kamarádkou nebo partnerem. Během jedné hry strávíte na čerstvém vzduchu hodinu, ale i pět a za jednu hru (18 jamek) nachodíte 10 až 15 kilometrů.

Spálíte: 1500 kalorií/hra na 18 jamek

3 TIPY ŠIDERI VAŇOVÉ

jedné z nejvýraznějších hráček českého golfu

1. „Samoukům se v golfu moc nedaří, i proto doporučuji začátečníkům investovat peníze do trenéra, a to alespoň na pár hodin. Vysvětlí vám, jak celý pohyb v golfu funguje a také poradí, jakou zvolit hůl, jak přemýšlet o herní taktice a přistupovat k samotnému odpalu.

2. Vybavení pro začátečníky se dá sehnat už kolem 3000 Kč.
Z oblečení vám stačí tmavé kalhoty a tričko s límečkem, což předepisuje bonton. Také si hned na začátku nemusíte kupovat členství v golfovém klubu. Stačí přijít na driving range neboli cvičnou louku, koupit si míče a začít trénovat.

3. Nejhezčí golfový film je podle mě Zelený svět, který krásně poukazuje na to, jak psychika dokáže ovlivnit herní výkon. Z knih bych doporučila Moderní základy golfu od bena Hogana, což je taková bible golfového švihu.“

KDE SI ZAHRÁT?

Na světě existuje více než 35 000 golfových hřišť. Golfový ráj najdete ve Španělsku a Turecku, kde si za dobrou cenu zahrajete na velkém počtu hřišť v okolí několika kilometrů. Golfovou dovolenou si ale můžete naplánovat i na Mauriciu nebo v Dubaji.
Více informací na www.golfovadovolena.cz

Tenis

Zvýšení fyzické kondice, posílení svalů na rukou i nohou a také účinný boj s celulitidou, to jsou hlavní přednosti tohoto sportu. Základem je naučit se údery a pochopit pravidla hry, s čímž vám pomůže pár hodin s osobním trenérem. Abyste zůstali stále v pohybu, před hrou se domluvte se spoluhráčem, že udržíte míček mezi sebou co nejdéle. Při čekání na úder se pak pohupujte ze strany na stranu, aby vaše tepová frekvence neklesala.

Spálíte: 2500 kalorií/hodina dvojhry, 1800 kalorií/hodina čtyřhry

KDE TRÉNOVAT?

Hamr Sport Záběhlice (www.hamrsport.cz) Centrum nabízí osmnáct dvorců (17 antukových a jeden dvorec s novým povrchem, tzv. zelenou antukou), které jsou dobře osvětleny.

Tenis klub Prostějov (www.tkagrofert.cz) České tenisové hvězdy v čele s Petrou Kvitovou nebo Tomášem Berdychem pravidelně trénují na kurtech prostějovského areálu. Zahrát si tu můžete i vy na 11 antukových kurtech a jednom kurtu s umělým povrchem.
Součástí areálu je Hotel Tennis Club.

Kdekoli (www.tenis-trenazer.cz) Nejen dospělí, ale i děti využijí tenisový trenažér Tri-tennis, který sestavíte během chvilky a můžete ho využít na betonu, trávě i antuce. Na rozdíl od tréninku u klasické odrazové stěny se míček i po nepřesném úderu odrazí hráči přímo na raketu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

…pokud chcete pomocí tenisu zhubnout, je dobré chodit hrát třikrát týdně a k tomu ještě častěji chodit? Protože jde o velmi intenzivní a rychlý sport, je důležité navýšit příjem bílkovin a během hry myslet na přestávky pro doplnění pitného režimu.

Kolečkové brusle

Hýždě a svaly kolem boků se začnou zpevňovat díky pravidelné jízdě na kolečkových bruslích. Navíc dojde k posílení zádových svalů a oproti běhu ochráníte klouby. Stejně jako u běhu je však důležité myslet na dostatečné rozcvičení a protahování. Než vyjedete na stezku, zbavte se obav sázkou na dobré brusle, helmu, chrániče a poohlédněte se po in-line školách v okolí.

Spálíte: 1460 kJ/při jízdě 10 km/h, až 2500 kJ/při jízdě 16 km/h

KAM VYJET?

Večerní Olomouc (www.tempish.cz) Netradiční zážitek spojený s vyjížďkou osvětlenými nočními ulicemi Olomouce vás čeká během akce Tempish Night Skates. Součástí je super zábava a dobrá hudba. Nejbližší termín je 26. června a 25. září. Vyjet na trasu můžou i „řidiči“ koloběžek a handbiků.

Bocklradweg (www.bocklweg.de) Jen pár kilometrů za Rozvadovem je trasa Bocklradweg, která jedním směrem měří 26 km. Jde o cyklo/in-line stezku z Neustadtu u Weidenu přes Floss po bývalé železniční trati. Trasa se vyznačuje velmi kvalitním asfaltem a velmi mírným výškovým profilem.

Eurospeedway (www.lausitzer-bladenight.de) V oblasti Lužických jezer si můžete v létě vyzkoušet, jaké to je prohánět se na bruslích po závodním automobilovém okruhu Eurospeedway Lausitz. V rámci tzv. Lausitzer Bladenight je vypsáno hned několik termínů.

Další in-line trasy v Čechách i v zahraničí najdete na www.nabruslich.cz

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

…ze statistik vychází, že k největšímu množství úrazů na kolečkových bruslích dochází na prvních deseti metrech jízdy? Vezměte si proto s sebou pro začátek někoho jako doprovod.


Článek vyšel v časopise Dieta.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.