Potápění

Potápění patří mezi sporty náročnější povahy, které zejména v poslední době získává čím dál více příznivců. Potápět se můžete u nás i v zahraničí, ať tak či tak se vám naskytne příležitost vidět přírodní krásy ukryté hluboko pod vodou. Pokud jste si již od malička přáli vidět nádhernou podmořskou flóru a faunu, nebo se stát „hledačem pokladů“ na potopených lodích, pak je potápění ideální sport právě pro vás.

U potápění se rozlišují 3 základní druhy:

  • sportovní šnorchlování (snorkeling)
  • freediving - volné potápění na nádech
  • potápění s přístrojem (scuba diving), které se dále dělí na technické, vrakové a jeskynní.

Potápění ale není sport úplně pro každého, je nutné nejprve projít výcvikem, po jehož absolvování získáte potapěčské osvědčení, se kterým pak můžete tento sport začít naplno provozovat. Ani pořízení vybavení (zvláště pro scuba diving) není levnou záležitostí, nicméně zážitky, jaké potápění nabízí, tyto náklady minimálně vyrovná.

V České republice existuje řada agentur, které jsou vlastníky licencí a osvědčení na různé výukové systémy (CMAS, UDI, SSI, PADI, IANTD a TDI/SDI). Nabízejí potápění u nás i v zahraničí, stejně jako speciální výukové kurzy a také potřebné vybavení. Mezi nejoblíběnější destinace pro potápění v zahraničí patří zejména Chorvatsko, Egypt, Bali, Dominikánská republika, ostrovy v různých mořích a také třeba Mexiko.

Kdo se může potápět

Potápět se může každý, kdo podstoupí povinný kurz a má pro potápění vhodný zdravotní stav. Potápění je nevhodné zejména pro těhotné ženy, pro lidi se zvýšeným krevním tlakem a jinými problémy, které mohou komplikovat bezproblémové potápění.

Proč právě potápění

Potápění přináší neuvěřitelné zážitky, které nezískáte při žádném jiném sportu. Můžete vidět mořské hlubiny, tropické rostliny či živočichy. Zároveň vám může růst hladina adrenalinu v krvi a celý zážitek se tak stane komplexním se vším všudy.

Co je pro potápění potřeba

Na potápění potřebujete speciální vybavení, které si buď můžete sami pořídit, nebo si celou výstroj můžete půjčit. Záleží také na druhu potápění, každopádně si ale s vybavením nechte poradit od odborníka.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.