Power jóga

Power jóga (power yoga) se začala cvičit v USA v druhé polovině devadesátých let, kdy několik cvičitelů jógy hledalo způsob, jak ji přiblížit širšímu okruhu lidí a udělat ji více dynamickou. Power jóga se od té doby stala velice populární a je zajímavou alternativou nejen k samotné józe, ale také například k aerobicu nebo pilates.

Narozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost. Power jóga je proto fyzicky náročnější než tradiční jóga a může proto pomoci i při hubnutí nebo udržení váhy.

Struktura lekce power jógy

Lekce power jógy trvá většinou 60 minut a probíhá ve skupině. Power jóga nemá přesně ustálené série cviků, každá lekce proto může být odlišná a záleží také na cvičiteli, jaký styl preferuje.

Součástí lekce power jógy jsou pozice ve stoji i na zemi. Pozice ve stoji vedou ke zlepšení krevního oběhu a dýchání, posilují se při nich svaly na nohou a uvolňuje se pánev a spodní část zad. Oproti tomu pozice na zemi se zaměřují zejména na páteř, protáhnutí spodní části zad a posílení stability horní části těla.

Kdo může chodit na power jógu

Power jógu mohou provozovat všechny generace, většinou je o ni zájem zejména mezi ženami a dívkami, v současné době ji ale začínají objevovat i muži, kteří chtějí zpevnit svoje svaly. Pokud jste power jógu ani jógu nikdy necvičili, vyberte si kurz určený speciálně pro začátečníky, kde vám cvičitel vysvětlí základní principy a pozice. Power jógu můžete cvičit, pokud nemáte žádné zdravotní omezení, v opačném případě se předem poraďte s lékařem.

Na co power jóga dobrá

Power jóga je výborným propojením klasické jógy s moderními druhy cvičení. Jedná se o formu cvičení, po které se budete nejen cítit skvěle, pomáhá ale i s hubnutím, zlepšuje fyzickou kondici a odstraňuje problémy se zády. Stejně jako tradiční jóga odbourává i power jóga stres, zklidňuje nervový systém a rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů. Další výhodou power jógy je, že se nezaměřuje pouze na hlavní svalové skupiny, ale také na hluboko uložené stabilizační svaly, které pomáhají držet rovnováhu, zachovávají správné držení těla a napomáhají udržet zdravé klouby a páteř.

Co je pro power jógu potřeba

Na cvičení power jógy potřebujte zejména cvičební podložku a pohodlné sportovní oblečení, popřípadě obuv. Pokud se používají nějaké pomůcky, většinou jsou dostupné na místě, kde kurz probíhá. Vezměte si s sebou také láhev s vodou, protože se pravděpodobně docela zapotíte.

Kam jít cvičit power jógu

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte cvičit, můžete si vybrat z následujícího seznamu:

Pro vyhledání kurzů v dalších městech využijte formulář pod článkem.

Další články k tématu


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Power jóga
Autor: vera (04.07.2008)
Vřele doporučuji obzvláště těm, kdo si ve cvičení chtějí dát do těla, a ne se vyspat ☺ (dle tvrzení některých odpůrců jógy).
Power joga
Autor: já 28 let (08.07.2009)
včera jsem byla poprvé na power joze. bylo to opravdu moc dobrý. mám sedavé zaměstnání a proto často ztuhlá záda a šíji. při tomto cvičení si vše důkladně protáhnu a je mi lépe.
taky je tam dost času na konci cvičení na relaxaci, uvolnění a odpočinutí. kdo v dnešní době toto neumí, tak opět - doporučuji. zde se naučíte i odpočívat, zklidnit se, dýchat... je to dost důležité, uvolňujete stres.
za zkoušku to rozhodně stojí!!!
za jednu hodinu cvičení jsem dala 60Kč.
Jóga nebo powerjóga?
Autor: Aneta S. (18.08.2013)
Doporučuji na základě osobní zkušenosti spíš jógu, na kterou jsem přešla z powerjogy. To, že je jednodušší, není vůbec pravdou, spíše je to naopak, navíc se jedná hlavně o duchovní učení, u kterého je možné dosáhnout harmonizace těla a duše pomocí přesného provádění cviků, asán.
jóga výzva
Autor: aja (25.05.2014)
Nedávno jsem podstoupila 30 denní jóga výzvu a musím říct, že to stálo za to. Za ten měsíc jsem zhubla 3 kg, vyklidnila se a prostě jóga na mě zanechala pouze pozitivní účínky. Všem ji proto doporučuji, pokud s ní váháte. Alena
Re: jóga výzva
Autor: Katka (14.08.2014)
žádné 30ti denní výzvy nefungují, je to komerční s odpuštěním pitomost, aneb jak vytáhnout lidem peníze z kapsy. Jóga je cesta, měsíc nic neznamená, důležitá je pravidelnost a pochopení principů. Ty najdete například na www.yogapoint.cz nebo podobných webech o józe.
Powerjóga -moje cviky
Autor: Veronika Stříbrná (11.03.2015)
Autor: PavlaT (06.05.2016)
Ahoj, jdu v utery na prvni hodinu jogy a mam si vzit podlozku. Myslite, ze tato je dostatecna? www.fashionstore.cz/… Nerada ybch tam hned prvni den mela nejaky trapas. Dekuji.

Hlavní článek:

Další aktivity