Přežijete...? Kurz plný silných zážitků

Máte pocit, že třímáte otěže svého života pevně v rukou? Dokážete si vždy poradit v jakékoli situaci? Město a civilizace představuje jakési bezpečí, které znáte, ale co pokud zabloudíte sami v lese, při výletě na poušti nebo se ocitnete v centru katastrofy – jste zraněný a prostě není nikdo, kdo by pomohl? Zůstane otázka, zda si poradíte, nebo ne… Přežití není záležitostí náhody, ale připravenosti. Fyzické, duševní i mentální.

Pouští, pralesem, českou kotlinou…

Namlouvat si, že se vždy stanou věci, které můžeme předvídat, je značně krátkozraké. Zítra může být vše jinak a pak bude možná vaše budoucnost či existence záležet na tom, zda dokážete přežít v přírodě jen s pár věcmi či v horším případě bez jakéhokoli vybavení.

Umíte­-li sotva škrtnout zápalkou, pak je nejvyšší čas na kurz přežití… A vezměte s sebou i děti, ať jen nesedí u počítačů, virtuálních her a mobilů. Kdy jste spolu byli naposledy v přírodě?

Podle Amara Ibrahima, který se otázce přežití v neobvyklých situacích věnuje už mnoho let a organizuje civilní i armádní kurzy na území Česka nebo na přání i v zahraničí, je člověk generaci od generace čím dál tím méně schopný být v souladu s přírodou a v případě potřeby v ní setrvat sám bez cizí pomoci několik dnů, natož týdnů. Faktem je, že svůj čas trávíme převážně ve vytopených či klimatizovaných domovech a kancelářích, sportovat chodíme do moderních fitness center a příroda jaksi v našich plánech chybí… Když pomineme, že má schopnost z nás sejmout napětí, stres a podrážděnost (zkuste se jen tak projít v lese...), může v případě kolapsu našich civilizačních vymožeností nabídnout mnohem více než rozpálené město bez elektrické energie a vody.

Dokážete si vůbec představit situaci, kdy vám z kohoutku neteče voda, nefunguje elektřina a doma máte jen pár sucharů? „Pokud by taková situace nastala, seberte se a co nejrychleji se přesuňte do přírody, do lesa,“ doporučuje Amar Ibrahim. „Šance na přežití v mimořádných či katastrofických situacích tím rapidně vzrůstá, vždy tam najdete vodu a rostliny, které můžete jíst, v nouzi chytíte i nějaké zvíře, i když jste to předtím nikdy nedělali – předsudky musejí stranou, jde o to zůstat naživu.“

Umíte a znáte?

Umíte najít sever a orientovat se v terénu? Víte jak rozdělat oheň všemi možnými způsoby? Jak si opatřit vodu a najít jedlé rostliny? Jak si udělat bezpečný úkryt na noc? Umíte vázat uzly, stavět pasti, chytat ryby bez prutu? Rozumíte stopám zvířat, zvládnete je najít, ulovit a připravit k jídlu ve volné přírodě? Dokážete překonávat překážky, jako je vodní tok, skála, roklina…? Co uděláte v případě zranění vás samotného či jiného člověka? Zvládli byste přežití v rozpálené výhni pouště, za třeskuté zimy či vysoko v horách? Říká vám něco meteorologie?

Pokud na většinu těchto otázek odpovíte NE, šanci na přežití máte prozatím malou… Rapidně se zvýší, pokud si toto vše prožijete „nanečisto“ v některém z mnoha úrovní kurzů přežití. Nejde o to trhat hned rekordy, pokud jste nikdy nespali pod širákem a štítíte se broukovité havěti všude kolem (což platí samozřejmě hlavně pro ženy). Jde o to ověřit si a poznat, že to zvládnete a že tato dávná znalost leží někde hluboko ve vás, nevyužitá, pokrytá prachem a pavučinou.

Všichni tuto schopnost máme, byť si připadáme jakkoli neohrabaní a s chatrnou „fyzičkou“. Dokázat přežít není o svalech, ale o vědomostech, dovednostech a v neposlední řadě o psychické síle a odolnosti.

Zvládnu to!

Co je v první řadě důležité, pokud se ocitnete v pro vás nezvyklé situaci, kde jde o přežití? „Říct si ‚zvládnu to!‘, nepropadnout panice, úzkosti, strachu, že nás to převálcuje,“ radí Amar Ibrahim. Psychika je v zátěžových okamžicích života na prvním místě, proto je nezbytnou součástí kurzů tzv. psychologie přežití. Pokud se z vás v rozhodující chvíli stane uzlíček nervů, moc tím nepomůžete sobě ani druhým, když už s vámi v této situaci uvízli. Koneckonců to platí i v „normálním“ životě – naučit se být psychicky silný pomůže v divočině stejně jako v džungli velkoměsta.

Děti, hurá do přírody…

Pokud si na kurz přežití jako takový z nějakého důvodu netroufáte, můžete na to jít oklikou. Existuje totiž Family verze pro děti (od cca 4–6 do 15 let) a jejich rodiče (co si budeme říkat, častěji tyto kurzy navštěvují tatínci, které toto téma láká). Dá se říci, že dospělí jsou tam skoro jen jako doprovod, výuka je zaměřená na děti, probíhá formou hry a učí základům pobytu v přírodě.

Můžete však spolu s nimi nenápadně okouknout, jak že se rozdělá ten oheň, jak se orientovat podle hvězd, postavit stan, uklohnit v kotlíku něco dobrého k snědku, najít vodu a rozeznat stopy zvěře. Děti tento styl výuky baví, vždy se aktivně zapojí a samy dají na vědomí, co je nejvíce zajímá. Proto kurz nemá striktně daná pravidla a odvíjí se od toho, kdo se právě sejde. Seznámíte se (možná poprvé v životě, stejně jako váš potomek) s buzolou a prací s mapou, upečete si placky z mouky a vody, budete mít radost z vlastnoručně rozdělaného ohně, vykopete si studánku…

Family kurz má několik výrazných kladů: Jednak se vy sám/sama naučíte něco nového, získáte sebedůvěru, co se pobytu v přírodě týče, a hlavně vyrazíte se svou ratolestí do přírody, pryč od výfukových zplodin a blikajících displejů počítačů. Navíc prožijete něco společně…

Posléze pak možná získáte odvahu přihlásit se na Bushcraft (aneb co jsme zapomněli, respektive nikdy neuměli), který zahrnuje klasické trampování se všemi potřebnými znalostmi. A posléze si troufnete třeba i na kurz Survival, kde již jdete se znalostmi do hloubky a program je náročnější pod heslem: „Co nemáš, to nepotřebuješ…“

Outdoor survival

To už není tak snadné, jako když jedete „trempovat“ a máte s sebou všechno potřebné vybavení včetně spacáků, jídla a vody. Zde vás instruktoři naučí jak získat vodu z mechu, zahrabat se do listí, aby vám nebyla v noci zima, otestovat neznámou rostlinu, zda je, či není životu nebezpečná, nebo signalizovat žádost o pomoc…

Zapamatujete si, že ryba se dá jíst syrová, že v případě nouze lze pít čerstvou krev zvěře k získání minerálů nebo že je vhodné olizovat svůj vlastní pot, abyste získali zpět potřebnou sůl. Dozvíte se, proč nemáte pít vodu z potoka, že obyčejným zrcátkem můžete poslat znamení až na vzdálenost 3 kilometrů nebo že dřevěné uhlí z ohniště funguje jako živočišné uhlí a dá se použít nejen jako dezinfekce střev, ale i krásně vyčistí zuby a přefiltruje vodu.

Na čištění vody se používá též další trik – naplňte vodou PET lahev (máte-­li ji) a nechte ji celý den na denním světle, večer pak vodu můžete bez obav vypít, UV záření zničí všechny bakterie…

!!! K přežití potřebujete jen tři věci: vodu, jídlo a teplo. Bez vzduchu vydržíte 30 sekund, bez vody 3 dni a bez jídla 30 dní.


Mokré kameny nedávejte do ohně – explodují!


Krabička poslední záchrany

Nemusí být velká a objemná, ale měla by obsahovat důležité komponenty. Asi těžko ji s sebou budete nosit dnem i nocí, nicméně pokud se vydáváte na výlet či jedete někam autem, neměla by chybět. Proč? Lze přežít i bez materiální podpory, ale určité věci vám nedobrovolný pobyt v pustině či přírodě mohou značně usnadnit.

Co je třeba? Škrtadlo pro rozdělávání ohně. Hygienický tampon (respektive několik tamponů) – krásně se s ním rozdělá oheň a hodí se na zachytávání vody. A propos, víte, jak báječně chutná rosa z kontryhelu? Tamponem též v případě potřeby zastavíte krvácení. Dále je vhodný prezervativ – dají se v něm odnést až 3 litry vody a schováte do něj zápalky proti navlhnutí. K zahození není ani buzola, strunová pilka, nůž a kávový filtr, přes který lze filtrovat vodu. Přidejte též prášek proti bolesti a mast/kapičky na oči – potřebujete bezpodmínečně vidět, co je kolem vás. Důležité je zrcátko, kus papíru, tužka, provázek, vlasec s háčkem, sirky a svíčka.

Rozdíl mezi civilní formou kurzů a armádní výukou přežití? Civilní = být vidět (tedy: zachraňte mě!), vojenský = stát se neviditelným…

„Přestože kurzy přežití navštěvují převážně muži, ženy jsou jim v patách a hlavně žádná žena ještě kurz nevzdala, což se o mužích tak úplně říci nedá,“ dodává s úsměvem Amar Ibrahim. Účastí na kurzu se dá snadno zjistit, jak se lidé chovají v krizových situacích, proto si takto můžete „otestovat“ například svého partnera. Kurzy se též využívají pro teambuldingy – budete mít šanci poznat co čekat od svých kolegů, podřízených či nadřízených. Faktem zůstává, že člověk v těžkých chvílích zpravidla musí rychle přehodnotit to, čemu dosud věřil; jedná pudově, intuitivně. Tak ať se vám podaří projít jakoukoli náročnou situací, kterou pro vás osud přichystá – lekce kurzů přežití dají solidní základ, na kterém můžete ve svém životě stavět…


Test poživatelnosti: Nejdříve danou rostlinou potřít ruku na vnitřní straně předloktí. Když do půl hodiny nedostanete vyrážku, nanést na rty a počkat hodinu. Jestliže se neobjeví žádná reakce, kousíček snězte a počkejte tři hodiny. Pokud je stále vše v pořádku, snězte hrst a vyčkejte do druhého dne. Když přežijete, je to jedlé… Nicméně bezpečnější metodou je znát co nejvíce rostlin, keřů a stromů a vědět, co lze konzumovat a co nikoli.


Helena Míková
odborná spolupráce: Amar Ibrahim, instruktor kurzů přežití www.outdoorsurvival.cz

Článek vyšel v časopise Moje zdraví 10/2013.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.