Přijměte výzvu – pokuste se zdolat okruh ve Flaemingu!

(Inzerce) Celkem 230 kilometrů stezek s perfektním asfaltem, jemuž se pro jeho hladkost říká „černé sklo“. To je Flaeming, síť bruslařských stezek nacházející se zhruba 60 kilometrů jižně od Berlína. Proč pak nepřijmout výzvu v podobě zdolání této Mekky bruslařů ještě letos?

Pokud se bruslení věnujete delší dobu, jistě jste už o tomto místě slyšeli. Jedná se totiž o jedno z mála děl tohoto druhu v Evropě, jehož „nadílku“ kilometrů se každý rok snaží zdolat bruslaři z celé Evropy. A proč byste se letos na toto místo nemohli podívat i Vy?

Níže Vám poskytneme několik tipů, vyřešíme za Vás i finanční stránku tohoto výletu.

Jak se dostat do Flaemingu?

Výhodu mají samozřejmě ti z Vás, kteří mají možnost dopravit se sem autem. Do Flaemingu se dostanete po silnicích s označením A17 (z českých hranic po město Drážďany), A4 (z Drážďan po letiště kousek od města Klotzsche) a A13 (z letiště u Klotzsche po město Werchow) a několika okresních cestách, po kterých pojedete posledních cca 70 kilometrů.

Ať už jste z kterékoliv části České republiky, nejlepší pro Vás zřejmě bude, když pojedete do Prahy a odsud po E55 do Děčína.

Pokud jste při cestování odkázání na hromadnou dopravu, bude pro Vás nejschůdnější jet vlakem do Berlína a odsud některou z pravidelných linek do Luckenwalde, vesnici, jíž už obepínají bruslařské dráhy.

Pokud cestujete přes týden, vezměte si s sebou jídlo

Během víkendu, kdy je na zdejších bruslařských drahách citelně rušněji, není problém občerstvit se v některé z mnoha restaurací nacházejících se v těsné blízkosti dráhy. Jenže, pohostinství u bruslařských drah je pro řadu zdejších obyvatel příležitostí pro víkendový přivýdělek s tím, že během týdne zůstává naprostá většina těchto zařízení zavřená.

Pokud se tedy hodláte po zdejších bruslařských drahách prohánět během pracovního týdne, nezapomeňte si s sebou na cestu (bruslařskou dráhu) zabalit dostatek jídla a pití. To si samozřejmě můžete koupit až v Německu v některém z obchodů. Počítejte ovšem s tím, že se budete muset vzdálit několik set metrů od dráhy, od které Vás nemusí vždy vzdalovat kvalitní asfalt.

Řada lidí proto volí tu variantu, že si s sebou na dráhu vezme batůžek s občerstvením a nemusí tak řešit, jak a kde se dostat do prodejny potravin.

Ubytování můžete řešit „operativně“

Nevíte, jestli Vás Flaeming uchvátí natolik, že zde budete chtít strávit více jak jeden den, nebo jestli to opravdu zvládnete jen „na otočku“? Nevadí, vesnice kolem bruslařských drah nabízí dostatek ubytovacích kapacit, dráhy pak také lemují kempy, ve kterých můžete přenocovat ve stanu.

Díky dostatku možností ubytování se nemusíte pevně vázat na nějaký hotel. Toto Vám dává svobodu volby tempa a zdržení se na některých z odpočívadel.

Kde na to vzít?

Autem je to z Prahy do Flaemingu cca 300 kilometrů (zhruba stejně, jako z Prahy do Zlína). Zpáteční cesta vozem Vás tedy přijde na pohonných hmotách na cca 3 000 Kč, do toho počítejte s útratou na jídlo (200 Kč – 400 Kč na osobu), případně i ubytování (250 Kč – 1 500 Kč na osobu), plus cestovní pojištění (40 Kč – 100 Kč na osobu).

Celkově tedy počítejte s náklady 4 000 Kč – 6 000 Kč při dvoudenním výletu.

Pokud cestujete hromadnou dopravou, náklady o něco menší, za jízdenku Praha – Berlín zaplatíte 824 Kč, trasa Berlín Luckenwalde Vás pak přijde na cca 150 Kč.

Cesta tam a zpět Vás tedy přijde na cca 2 000 Kč.

Náklady na výlet do Flaemingu jsou přijatelné v případě, že Vás zastihnou v době těsně po výplatním termínu. Pokud naopak před odjezdem na výplatu teprve čekáte, či je pro Vás každý výdaj mimo udržování chodu domácnosti problémem, může pro Vás být řešením nebankovní půjčka.

Přeplatíte 1 lístek do kina a popcorn

Půjčovat si na výlet? Ano, ne vždy to dává smysl. Pokud jde ale o výzvu jménem Flaeming, dá se to pochopit. Na zdolání zdejších bruslařských drah už nezbývá moc času. I v Německu se střídají čtyři roční období, přičemž pokročilý podzim a zima ani zde bruslařům příliš nesvědčí.

Nebankovní půjčka navíc neznamená výrazné prodražení tohoto výletu. Například u půjčky na 6 000 Kč se splatností 5 dnů přeplatíte 285 Kč. Tedy zhruba 1 lístek do kina a popcorn.

Pokud skutečně vyrazíte do Flaemingu, jistě po svém návratu nad touto částkou mávnete rukou s tím, že ten zážitek stál rozhodně za to.

* demonstrativní příklad z webu www.kouzelnapujcka.cz z 12. 9. 2014, RPSN 2 867 %


Byl pro Vás článek užitečný?