Proč je dobré cvičit a sportovat?

Správné cvičení neboli pohybová aktivita má zásadní význam pro naše zdraví. Významně se podílí na toku energie v lidském organismu.

Výhody pravidelné a správně prováděné pohybové aktivity jsou následující:

* Pro zdraví a pro lidi od 35 let je důležitější aerobní činnost, která je vykonávána pravidelně, nejlépe denně či obden, souvisle minimálně v délce 20 minut a déle (až 60 minut). Tuto činnost, zaměřenou na udržení si či vylepšení kondice, vykonávejte střední intenzitou odpovídající hodnotám 65–70 % maximální tepové frekvence a pro hubnutí pak nižší 60–65 %, kdy se v obou případech výrazně a hlavně TRVALE zrychluje bazální metabolismus ( = množství energie, kterou organismus potřebuje k zachování základních životních funkcí, kdy je v klidu, vleže a nevykonává žádné pohyby) po dobu až 24 hodin ještě po tréninku. Tzn. tělo spálí mnohem více energie i když je v klidu a ve fázi odpočinku!

* Pravidelný trénink se zátěžemi (činkami) u mužů významně pozitivně ovlivňuje hormonální i enzymatické pochody v těle.

* Pravidelný a dobře naplánovaný trénink celkově zlepšuje kardiovaskulární činnost, svalovou sílu a kloubní pohyblivost.

* Výrazně zvyšuje sebevědomí, celkovou psychickou pohodu a sexuální libido.

* Také v dostatečné intenzitě výrazně zvyšuje produkci hormonu endorfinu, který způsobuje pozitivní pocity dobré nálady a uvolnění.

* Správné posilovací cvičení udržuje kýžený svalový tonus neboli napětí v potřebné míře a udržuje svalovou hmotu v tom správném pracovním režimu. Je to důležité i ze zdravotního hlediska, protože dostatečné a rovnoměrné množství svalové hmoty na těle nám zajišťuje rychlý metabolismus a tím pádem menší zásobu podkožního tuku, ale také správné držení těla a lepší tělesnou motoriku.

* Z estetického hlediska vysportovaní lidé vypadají mnohem mladší a rovněž vyzařují více pozitivní energie.

ZAČVIČTE SI

1. Ráno než půjdete do práce

První tip: Vleže na zádech na velkém míči (55–65 cm) opřete bedra do balonu, podložte hlavu dlaněmi, netlačte na ni a s výdechem zvedněte cca o 30 cm hrudník a ramena šikmo vzhůru. Bradu netlačte na hrudník. Cvičte 3 série po 12 opakováních.

Druhý tip: Vleže na zemi položte volně pokrčené nohy v kolenou do pravého úhlu na křeslo či lavici, paže natáhněte kolmo nad hrudník a s výdechem se zvedejte hrudníkem nad podložku tak, že se dlaněmi dotknete kolen.

Třetí tip: Vleže na zádech položte natažené paže podél těla a pokrčená kolena přitahujte směrem k nosu. Hlavu nezvedejte a paty tiskněte k hýždím po celou dobu pohybu.

Cvičte 3 x 12 opakování.

Push-up

Co posilujete: paže, ramena, prsa a záda

Položte se na břicho. Ruce položte dlaněmi vedle ramen ve vzdálenosti jedné dlaně, prsty rukou směřují dopředu. Hlava prodlužuje linii celého těla, obličej směřuje k zemi. Během vdechu se pomalu zvedejte na rukou, během výdechu opět klesejte, pokrčené lokty směřují ven od těla.

Opakování: začátečníci 6–8x (v lehčí variantě je možné mít kolena opřená o zem), pokročilí 10–12x.

2. Kdykoli během dne

Dřepy u zdi

Co posilujete: stehna a zadeček

Během polední pauzy se postavte zády ke zdi. Nohy se rozkročte na šíři pánve a pevně se jimi zapřete zhruba půl metru
od zdi. Pomalu se posouvejte po zdi směrem dolů, až nohy vytvoří s tělem pravý úhel. Dbejte na to, aby kolena vždy směřovala nad špičky chodidel. V této pozici vydržte co nejdéle. Pomalu se suňte zpět nahoru. Zadek, záda, ramena a hlavu
máte stále přitisknuté ke zdi.

Opakování: začátečníci: 20x, ve dřepu setrvat 10–15 sekund.

3. Překonejte se i večer

Co posilujete: celé tělo a souhru všech svalů

Lavice

Lehněte si na podložku na břicho. Nohy natažené, chodidla roztažená na šířku pánve. Ruce položte dlaněmi na zem a vzepřete se na předloktí. Nohy se opírají o špičky prstů. Stáhněte hýždě a zatáhněte bříško. Obličej směřuje k zemi.
Držte maximální dobu ve výdrži. Dbejte na neprohýbání v bedrech, zatažené bříško a zpevněné hýždě. Pravidelně dýchejte.

Opakování: začátečníci i pokročilí 3–4x.

ZDROJ: MOJE ZDRAVÍ 1/2011, ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: David Huf, odborník v oblasti fitness a zdravého životního stylu


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.