REDCORD - věšák na bolesti zad a kloubů

Ráj na zemi - tak hodnotí některé prvky závěsného cvičení REDCORD ti, kteří ho už vyzkoušeli. Zdání klame. Terapeutické rehabilitační cvičení se v rukou vyškoleného instruktora může změnit v pořádnou „makačku“. A v této univerzálnosti tkví jeho kouzlo.

Zlé jazyky klevetí, že REDCORD vymysleli fyzioterapeuti proto, aby si usnadnili namáhavou práci při cvičení s prostorově výraznějšími klienty. Ať tato zajímavá novinka vyrostla před dvaceti lety v Norsku na jakýchkoli základech, právě lidem s výraznou nadváhou nebo obezitou účinně pomáhá budovat a zpevňovat svaly (a také trochu hubnout) při současném šetření kloubů. A je také pravda, že na rehabilitačních pracovištích celého světa se uplatňuje nejvíce.

Setkat se s ní můžete na specializovaných odděleních nemocnic (ortopedie, traumatologie, spinální jednotky, neurologie, gerontometabolické kliniky), v odborných léčebnách, domovech důchodů, denních stacionářích pro děti i dospělé. U nás se osvědčila třeba na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze nebo v lázních Klimkovice a Velichovky, specializovaných na léčbu pohybového ústrojí.

Pro maminky i seniory

V Centru rekondice v Praze 9 - Letňanech na závěsném systému dovádějí útlé slečny, ženy po porodu, maminky s dětmi, onkologické pacientky po odnětí prsu zasaženého rakovinou i senioři. „Jedna seniorka létá v závěsu jako na houpačce, ale i při tomto ,skotačení‘ zpevňuje svaly dolních končetin, protahuje šlachy a kolenní vazy, aniž by to vnímala jako námahu,“ říká fyzioterapeutka a trenérka Eva Novotná. „Nemluvě o tom, jak si to v kolektivu ostatních užívá,“ upozorňuje na psychický a socializační přínos zdravého funkčního pohybu. Eva Novotná jako jedna z mála v naší republice používá REDCORD ke skupinovému kondičnímu cvičení, ale kromě toho pracuje se zájemci individuálně.

Stejně jako v nestátním zdravotnickém zařízení S-E-T Clinic v Hradci Králové, které má v Česku výhradní obchodní zastoupení norského výrobce systému REDCORD, také ona učí klienty jak využít toto specifické cvičení k likvidaci nebo alespoň zmírnění „civilizačních“ bolestí.

Odblokujte se!

Aktivně působit proti bolesti zad a/nebo velkých kloubů nesoucích váhu těla, ale také proti bolesti hlavy, stresu… to je, oč tu běží. Počet lidí trpících těmito „neduhy“ se však zdaleka nekryje s počtem lidí srozuměných s tím, že bojovat proti nim se nejlépe daří vhodným cvičením a trvale udržitelným pohybovým programem. Pasivních trpitelů je pořád nějak víc než bojovníků… Jednou z příčin může být právě ztráta motivace po prvotním nadšení. Originalita cvičení a jeho užitečnost, která se brzy projeví úlevou od bolesti, vám však nedovolí „ochladnout“.

Zkušený instruktor může vybírat ze široké škály cviků (existuje jich asi 400 a stále přibývají další varianty a modifikace), a dokonce vymýšlet svoje vlastní. Může postavit hodinu relaxační, protahovací, uvolňovací, ale i posilovací, „kardio“ na vysoké tepové frekvenci a kondiční. Toto cvičení tudíž jako součást svého tréninku využívají lyžaři, fotbalisté, hokejisté, atleti, házenkáři, plavci a další výkonnostní sportovci.

REDCORD řeší vadné držení těla, skoliózu, hyperlordózu (nadměrné vyklenutí krční a/nebo bederní páteře v předozadní rovině směrem vpřed), stavy po úrazech pohybového aparátu, operacích páteře a voperování kloubních náhrad.

U zdravých lidí pravidelné cvičení vede ke zvýšení svalové síly a výkonnosti, k celkovému zpevnění těla, ke zlepšení pohybových stereotypů a zvýšení rozsahu pohybu v kloubech, je-li to žádoucí. Zbavíte se blokací páteře, zlepšíte stabilitu, protáhnete zkrácené svaly a posílíte ty ochablé, vyladíte spolupráci nervů a svalů při provádění pohybů. Posílíte si pánevní dno, snížíte nadváhu a zvýšíte kondici.

Čím se liší od TRX?

„Individuální cvičení fyziotera-peutovi umožňuje obnovit bezbolestnou funkčnost pohybového aparátu prostřed-nictvím nervosvalové stimulace. Před prvním cvičením v tomto závěsném systému provádím vyšetření s cílem odhalit problémy v oblasti funkčnosti a interakce (vzájemného působení) svalů,“ vysvětluje Eva Novotná.

„Při skupinových lekcích se zpočátku více věnuji nováčkům, přece jen používání systému se všemi jeho součástmi vyžaduje menší instruktáž.“ Promyšlenou sestavu komponent systému REDCORD lze doplňovat o různé typy popruhů, podpůrných pásů, pružných gum a dalších součástí tak, aby cvičení bylo vždy přiměřené zdravotnímu stavu a funkčním schopnostem jedince.

„Způsobem umístění klienta pod systém a volbou popruhů mohu ovlivnit úroveň zátěže, směr pohybu i zatížení jednotlivých kloubů. Pomocí popruhů se dá dosáhnout úplného odlehčení těla a nalézt relaxační či úlevovou pozici u bolestivých stavů - tím se také REDCORD liší od jiných typů závěsného cvičení, jako je třeba TRX. To je hodně o práci s váhou vlastního těla proti odporu gravitace, a je tedy vhodné spíše pro zdatnější jedince,“ objasňuje Eva Novotná a dodává: „Samozřejmě, že použití popruhů při Redcordu také výrazně snižuje zátěž fyzioterapeuta tím, že umožní nastavit klienta či pacienta do potřebné pozice a z ní potom provádět aktivní terapii. “

Cvičit doma? Ano, ale…

Pokud byste si chtěli pořídit závěsný systém REDCORD do bytu, můžete (viz kontakty v rámečku „Více informací“). Počítejte však s vyšší pořizovací cenou (základní varianta stojí kolem 20 tisíc korun, kompletní asi 50 tisíc) a s tím, že podle videa se správně cvičit nenaučíte - určitě budete potřebovat několik instruktážních lekcí s odborníkem.

REDCORD „umí“ předcházet následkům jednostranného zatížení při práci nebo sportu. Hodí se pro „kancelářské myši“ s bolavou krční páteří a zápěstím (syndrom karpálního tunelu), řidiče z povolání i řemeslníky, kteří při práci dlouhodobě zaujímají nevhodnou pozici či provádějí stereotypní pohyby, což může vyústit v bolesti ramen, krční a bederní páteře, „tenisový“ loket a podobně.

Více informací:

www.centrum-rekondice-letnany.cz/redcord

www.terapimaster.cz

http://redcord.myshopify.com (e-shop)

www.youtube.com (videa - po zadání hesla „redcord training“)

----

Zdroj: Moje zdraví, Dita Váchová, odborná spolupráce: Eva Novotná, www.centrum-rekondice-letnany.cz
Foto: Archiv, centrum rekondice Praha 9 - Letňany


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.