Ricochet

Ricochet je hra pro dva hráče podobná například squashi, se kterým je také často zaměňován. Ricochet se hraje na uzavřeném kurtu se speciálními raketami a míčkem na ricochet. Tento raketový sport byl vytvořen v Kanadě jako kombinace squashe a racketballu až v 80. letech, jedná se tedy o poměrně nový sport. Na konci let 90. se začal ricochet hrát i u nás a získal si velkou oblibu, o čemž svědčí i velmi dobré umístění českých reprezentantů na různých mistrovstvích.

Hraní ricochetu

V ricochetu vyhrává ten, kdo získá tři vítězné sety. Set se hraje do zisku 15 bodů, přičemž hráč musí zvítězit rozdílem minimálně 2 bodů. Výjimkou je pouze situace, kdy je hra velice vyrovnaná a set se stále prodlužuje. V takovém případě vyhrává hráč, který dosáhne jako první 21 bodů. Hraje se beze ztrát (hráč získává bod bez ohledu na to, kdo podával) a na podání je pouze jeden pokus. Průběh zápasu je zobrazován na elektrickém zařízení, které je umístěno na přední zdi kurtu.

Hra samotná začíná podobně jako jiné raketové sporty podáním, které musí být provedeno ze čtverce na polovině kurtu. Při lichém počtu bodů se podává zleva doprava, při sudém naopak. Při podávání si hráč míček nadhodí a odpálí ho mezi spodní čáru a strop na přední stěně. Míček musí po odrazu od přední stěny dopadnout do vyznačeného obdélníku na soupeřově straně kurtu. Předtím se může odrazit o boční stěnu. Poté co podávající úspěšně zahájil hru, se hráči střídají v úderech, dokud jeden z nich neudělá chybu a druhý díky tomu nezíská bod.

Při hře se musí míček dotknout přední stěny a po odrazu může spadnout pouze jednou na zem. Hráči mohou na rozdíl od squashe využívat odrazy míčku od všech dalších stěn včetně stropu. Kurt je vyznačen čárami na přední a zadní stěně. Na přední straně by se měli hráči strefovat nad čáru, na zadním skle naopak pod tuto čáru, v opačném případě získává jejich protihráč bod.

Pro koho je ricochet dobrý

Ricochet je rychlá raketová hra, která se bude zaručeně líbit všem, kteří holdují raketovým sportům jako jsou squash, tenis a badminton. Jedná se o poměrně náročnou hru, zvolit si ale můžete i pomalejší tempo dle svých možností a schopností. Ricochet může hrát každý, kdo se na to cítí a kdo nemá vážnější zdravotní problémy.

Proč právě ricochet

Ricochet je oproti squashi obohacen o prvky racketballu. Jedná se tedy o variaci na squash, která může být pro všechny hráče raketových sportů velmi zajímavá. Ricochet je výborný pro zvyšování fyzické kondice, na druhou stranu ale pouze jednostranně zatěžuje zejména svaly dolních končetin a hýždí.

Co je ke hraní ricochetu potřeba

Na ricochet budete potřebovat speciální raketu a míček na ricochet. Na většině kurtů je vyžadována také speciální sportovní obuv. Pořiďte si také pohodlné sportovní oblečení, které vám nebude bránit v pohybu.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.