Rychlostní kanoistika

Slibuje vždy strhující podívanou. Sprint na 200 m bude mít na OH 2012 svou premiéru.

Základní informace


Rychlostní kanoistika - ilustrační foto

 

Místo konání: Eton Dorney
Termíny: pondělí - sobota 6 11. srpna
Medailové události: 12
Sportovci: 248

Dějiny závodění na kánoích a kajakách sahají stovky let zpátky. Oficiální závody se ale poprvé konaly až v polovině 19. století. Sportovní disciplína jízda na kanoích má dvě disciplíny - slalom a sprint.

Základy

Sprinty na kanoích jsou závody ježděné na stojaté vodě, na rozdíl od slalomových disciplín. Sportovci závodí na vzdálenosti 200 m, 500 m nebo 1000 m, a to buď jako jednotlivci, ve dvojicích nebo ve skupinách po čtyřech. Sportovci používají k pohybu jedno pádlo a sedí v pozici v kleče v kánoích. V kajakách pro více závodníků, které jsou řízeny pomocí malého kormidla, soutěžící sedí v lodi a používají jiné pádlo - se dvěma listy.

Olympijská rychlostní kanoistika, historie a současnost

Kanoistika se poprvé zařadila na zkoušku mezi olympijské sporty u příležitosti OH roku 1924 konaných v Paříži. Jako oficiální olympijský sport ji známe až od roku 1936, kdy se jely závody na 1000 a 10,000 m. Dálkové tratě se ale již dále na OH nejezdí - poslední dálkový závod se konal na OH v Melbourne roku 1956.

Pro OH 2012, se bude kanoistická soutěž konat na Eton Dorney, prý jednom z nejlepších vodních toků pro tento sport na světě - nachází se navíc na krásném místě v těsné blízkosti zámku Windsor. Závody se budou konat na vzdálenost 1000 m, 500 m, a poprvé na hrách, také na 200 m: půjde tak o jeden z nejrychlejších závodů, který by neměl trvat déle než 30 sekund, je tedy nutně předurčen k tomu být velmi oblíbený u diváků i sportovců.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: