Samba

Samba (v překladu božská tanečnice) patří do skupiny latinskoamerických tanců, tančí se na dvoučtvrťový synkopový rytmus. Tempo odpovídá 50 až 60 taktům za minutu. Důležitými nástroji, které při hraní samby nesmí chybět, jsou surdo, bonga, tan-tan a cavaco (nástroj podobný kytaře nebo ukulele).

Druhy samby

Existuje hned několik druhů samby, z nichž nejznámější je tzv. karnevalová samba známá z Brazílie. Její základní kroky, které dokáží silně rozkmitat pánev, se nazývají batucadas. Obvykle se samba tančí v krásných kostýmech, a vidět karneval proto opravdu stojí za to.

Axé je moderní styl samby, někdy též označován jako samba s choreografií, která vychází z hudby, a úkolem tanečníka je vyjádřit text písně, na kterou tančí. Základem Axé jsou samozřejmě sambové kroky, nalezneme u něj také prvky disco dance, hip hopu apod. Tempo axé je pomalejší než u karnevalové samby, to ale neznamená, že by axé nebylo tak náročné – právě naopak - hodina tančení axé je často náročnější než hodina aerobiku. Choreografie většinou nebývají příliš složité, tanec je nabitý energií a smyslností.

Mezi další druhy samby se řadí například samba no pé, samba de Gafieira, samba pagode, samba-rock nebo samba roda. Samba se dá tančit jednak jednotlivě – tančí muži i ženy, karnevalová samba je však typická hlavně pro tanečnice v krásných kostýmech. Sambu lze tancovat také jako párový tanec.

Pro koho je samba vhodná

Samba je tanec, který bez problémů můžete zvládat i v pokročilejším věku. V současnosti jsou kurzy samby velmi oblíbené a dochází na ně páry všech generací. Sambu s oblibou tančí mladí lidé (ostatně jako i jiné tance), kteří do ní vnáší svou energii a entuziasmus.

Proč právě samba

Samba (podobně jako například salsa) patří mezi latinskoamerické tance, které si můžete zatančit nejen při nácviku, ale také na různých plesech a společenských zábavách.

Co je pro tančení samby potřeba

Na nácvik potřebujete zejména pohodlné taneční boty a oblečení. Většinou by mělo být alespoň částečně společenské a elegantní.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.