Šerm

Tento napínavý sport, jako jeden z mála, vystupoval zatím na každých olympijských her moderní éry.

Základní informace

Místo konání: ExCeL
Termín: Sobota 28. července - neděle 5. srpna
Medailové události: 10
Sportovci: 212

Přestože šerm má historii starou tisíce let, v moderní podobě, jak ho známe nyní, vznikl až v 19. století. Napětí, přesvědčivá bitva důvtipu a techniky, to vše táhne diváky na tento sport.

Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem při výrobě zbraní se postupně z krátkých, těžkých, převážně sečných zbraní, vyvinuly zbraně bodné a lehké. Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století. V tuto dobu vlivem nástupu střelných zbraní se zbroj začala omezovat a konstrukce zbraní se tomuto trendu přizpůsobila. První zbraní odpovídající této modernější koncepci byl rapír, který byl využíván především tzv. španělskou školou v kombinaci s dýkou. Španělská škola šermu se velmi opírala o geometrii a pohyb v kruzích a byla záhy nahrazena italskou školou a její hlavní soubojovou zbraní - sečným i bodným kordem. Od Italů byl šerm přejat v průběhu 16-17. století Francouzy, kteří vyvinuli novou zbraň a to krátký kordík s jeho cvičnou lehčí variantou - fleretem. Škola vyvinutá Francouzi se postupem doby stala hlavním teoretickým přístupem, který překonal všechny ostatní a stal se základem pro moderní olympijský šerm.

Základy


Šerm - ilustrační foto

Tři typy zbraní se používají v olympijském šermu. Ve sportovním šermu se bojuje fleretem (franc. Fleuret), kordem (franc Epée), což jsou bodné zbraně, a šavlí (franc. Sabre), která je zbraní sečnou i bodnou. Všemi zbraněmi dnes šermují muži i ženy, zásahy registruje elektrický přístroj. Platná zásahová plocha je u fleretu trup, u kordu celé tělo a u šavle část těla od pasu nahoru (viz obrázky). Fleretem a kordem může šermíř soupeře zasáhnout jen hrotem, u šavle platí zásahy jak hrotem, tak celou čepelí.

Jednotlivé šermířská zápasy trvají tři kola po třech minutách, nebo až do chvíle, kdy jede ze šermířů zaznamená 15 zásahů proti soupeři. V týmové soutěži proti sobě šermují týmy po třech soupeřích - v sérii 9 soubojů se snaží nashromáždit týmy tří šermířů soutěžit proti svým oponentům přes sérii devíti soubojů.

Pravidla jednotlivých zápasů

Končí-li regulérní čas nerozhodně, rozhoduje první zásah během 1 minuty prodloužení. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem na 15 zásahů s časovým limitem 9 minut, rozdělených do 3 částí po 3 minutách s přestávkami po 1 minutě, případně s minutovou přestávkou po dosažení osmi zásahů, dojde-li k nim dříve, než vyprší časový limit. Zápasí se na planši o rozměrech 1,5-2 x 14 metrů. Předepsané je speciální oblečení s maskou (oblečení je dnes nejčastěji z kevlarových vláken - na mezinárodních soutěžích je povinně, maska chránící hlavu je z kovového pletiva ).

Všech 10 medailových disciplín bude probíhat tzv. knockout vyřazovacím způsobem. Hráči a týmy budou postupovat až do finále, které rozhodne vítěze zlatých medailí.

Olympijský šerm, historie a současnost

Na prvních OH v roce 1896 se bojovalo fleretem a šavlí, kord prodělal svůj debut hned poté v Paříži 1900. Dámský šerm první vystupoval na hrách v roce 1924.

V Londýně 2012 se bude šermířská soutěž konat v Excelu - multifunkční hale, která pohostí celou řadu dalších olympijských a paralympijských sportů.

Zapojte se

Šermování je skvělý způsob, jak zlepšit svou rovnováhu a koordinaci, což jsou užitečné dovednosti pro jakýkoliv sport.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: