Skoky do vody

Skoky do vody vyžadují akrobatickou dokonalost a vrcholné koordinační schopnosti, kdy atleti skákají z výšky až 10 metrů do vody.

Věděli jste?

Olympijský sport vodní sporty zahrnuje čtyři disciplíny: Synchronizované plavání, plavání, vodní pólo a skoky do vody.

Základní informace

Místo konání: Vodní centrum - Olympic Park
Termín: neděle 29. července - sobota 11. srpen 2012
Medailové události: 8
Sportovci: 136 (68 mužů, 68 žen)


Skoky do vody - ilustrační foto

Skoky do vody se vyvinuly z gymnastiky v 18. století, kdy gymnastky ve Švédsku a Německu začaly předvádět první figury při skocích do vody. Spolu s plaváním, synchronizovaným plaváním a vodním pólem, elegantní a dramatický sport skoky do vody je jedním ze čtyř základních disciplín, které tvoří olympijský sport vodní sporty.

Základy

Bude se konat 8 disciplín ve skocích do vody - čtyři pro muže a čtyři pro ženy - můstek je buď 3m nad bazénem (flexibilní), nebo se skáče z pevného můstku výšce 10 metrů. Odrazový můstek musí být nejméně 4,8 m dlouhý a 50 cm široký, zatímco pohyblivé platformy můstků pro nižší skoky by měly být nejméně 6 metrů dlouhé a 3 metry široké.

Rozhodci přidělují 10 bodů za každý skok, v závislosti na obtížnosti skoku. Při synchronizovaném seskoku dvojice sportovců skáče v tandemu - a jsou také posuzováni z hlediska úrovně synchronizace.

Olympijské skoky do vody, historie a současnost

Olympijské skoky do vody debutovaly v roce 1904, kde byly udělovány medaile pro muže v disciplíně skoku z 10m platformy a při skoku na dálku (skok na dálku se už v historii nikdy neopakoval). Synchronizované skoky do vody dělal debutovaly až v Sydney v roce 2000.

V Londýně na OH 2012 se budou skoky do vody odehrávat v Aquatics centrum v Olympijském parku, které navrhl uznávaný architekt Zaha Hadid a bylo postaveno u příležitosti letošních her.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: