Solárium

Kdo by si nepřál krásné přirozené opálení. Letní opálení ale často velmi rychle vybledne a než se rok s rokem sejde, pokožka je zase bledá a po opálení ani stopy. Řešením jsou pravidelné návštěvy solária, které nejen udrží opálení původní, ale navíc sjednotí a zvýrazní opálenou pokožku. Připraví ji také na jarní a později letní sluníčko a pokožka se tak opaluje průběžně a neobjevují se spálená místa. Opálený člověk se cítí svěží a sebevědomý.

Jak vzniká opálení v soláriu

Jak je možné, že se v soláriu tak lehce opálíme? Lidská kůže obsahuje pigment, který vystupuje na povrch pokožky, pokud na něj působí ultrafialové paprsky UVA nebo UVB. Solárium má oproti běžnému opalování obrovskou výhodu - pokud se totiž budete opalovat podle doporučení obsluhy, nemůžete se v podstatě spálit. Intenzita a množství paprsků lze totiž regulovat podle fototypu vaší pokožky a po celou dobu opalování na vás paprsky působí rovnoměrně.

Doporučení pro zdravé opálení v soláriu

 • Pokud teprve se soláriem začínáte, choďte první tři týdny nejlépe každý druhý den - nejprve choďte pouze na pár minut a postupně si na čase přidávejte.
 • Pro udržení dosaženého opálení choďte jedenkrát až dvakrát týdně.
 • Před opalováním se doporučuje osprchovat, resp. odlíčit a sundat veškeré šperky.
 • Při opalování používejte speciální solární kosmetiku - podporuje správnou pigmentaci a péči o pokožku.
 • Vyžádejte si u obsluhy také speciální ochranné brýle pro solárium.
 • Po opalování se alespoň 2 hodiny nesprchujte, studená voda totiž zpomalí pigmentaci a výsledný efekt opalování by tak nebyl dostatečný.
 • Pokud se vám při opalování objeví na kůži zarudlé skvrny či jiné anomálie, raději se poraďte s obsluhou či lékařem a opalovací kůru přerušte.
 • Kdykoliv si něčím nebudete jistí, nebo budete potřebovat poradit, ptejte se obsluhy - opalování na každého z nás působí jinak, a proto je lépe řešit případné problémy individuálně. Poradí vám také, jaký druh solária a jaká doba opalování jsou pro váš typ pokožky vhodné

Rizika spojená s opalováním v soláriu

 • Někteří odborníci solária nedoporučují, protože upozorňují na možné riziko vzniku rakoviny. Toto riziko zatím nebylo prokázáno, solárium však může urychlit bujení nádoru, pokud ho již mají lidé v těle.
 • Při užívání některých léků se při opalování v soláriu mohou objevit alergické reakce. Pokud se chystáte do solária poprvé, informujte se raději na tato rizika u lékaře či obsluhy solária.
 • Neopalujte se ve stejný den na slunci i v soláriu, mohly by se objevit nečekané či alergické reakce pokožky.
 • Opalování v soláriu se nedoporučuje dětem, těhotným ženám, lidem s kardiostimulátorem, kožními nemocemi a křečovými žilami.

Kam jít do solária

Pokud nevíte, kde jsou ve vašem okolí dobré solária, podívejte se na přehled solárií v Praze a solárií v Brně, nebo využijte vyhledávací formulář pod článkem. Přejeme příjemné opalování!


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.