Sportovní gymnastika

Velmi oblíbená u diváků na celém světě. Sportovní gymnastika podle všeho přiláká davy do Severní Areny v Greenwichi.

Věděli jste?

Že slovo 'gymnastika „pochází z řeckého“nahý “- první gymnasté totiž cvičili bez oblečení.

Základní informace

Místo konání: North Greenwich Arena
Termín: Sobota 28. července - úterý 7. srpna
Medailové události: 14
Sportovci: 196 (98 mužů, 98 žen)

Ladnost, sílu a dovednost gymnastek obdivovalo publikum již ve starověkém Řecku, kde byla gymnastika považována za dokonalou souhru mezi myslí a tělem. Sportovní gymnastika patří vždy mezi nejoblíbenější soutěže na hrách.

Základy

Základem hodnocení sportovní gymnastiky je posuzování obtížnosti a kvality provedení jednotlivých prvků v sestavách. Pravidla přitom mají vést gymnasty k tomu, aby na závodech zařazovali jen takové prvky, které mají bezpečně zvládnuté z tréninku.


Sportovní gymnastika - ilustrační foto

 

Soutěže posuzují dva panely rozhodčích. Panel A hodnotí obtížnost sestav podle tabulek prvků uvedených v pravidlech. Panel B posuzuje kvalitu provedení a sráží body za všechny chyby počínaje špatným držením těla a nečistým provedením prvků a konče pády.

Gymnastická pravidla byla dlouhá desetiletí založena na přibližování hodnocení k nejvyšší známce 10 bodů. První gymnastkou, která dosáhla absolutní desítky, byla na olympijských hrách v roce 1976 v Montrealu Nadia Comaneciová. Po roce 2004 došlo ke změně pravidel, po které může známka za obtížnost dosáhnout vyšších hodnot a výsledná známka tak překračuje deset bodů.

Ve sportovní gymnastice jsou tři hlavní disciplíny: víceboj družstev, víceboj jednotlivců a finále na jednotlivých nářadích. Ve víceboji družstev se počítají známky více členů jednoho týmu, v konkrétním případě za všechny předvedené sestavy nebo se nejhorší známka na každém nářadí může škrtat. O vítězi rozhoduje součet známek. Ve víceboji jednotlivců musí každý účastník absolvovat cvičení na všech nářadích. V minulosti byly součástí víceboje kromě nynějších volných také povinné sestavy, které předváděli všichni gymnasté beze změny.

Ve finále na jednotlivých nářadí obvykle startuje osm nejlepších z předchozí kvalifikace a rozhoduje jediná finálová známka.

Disciplíny žen

Přeskok

Nářadím na přeskok býval kůň, pro ženy postavený příčně. Po roce 2000 ho ale nahradil přeskokový stůl s podstatně větší pohmatovou plochou, která umožňuje předvádění obtížnějších přeskoků. K přeskoku používají gymnastky odrazový můstek. Gymnasté a gymnastky se při přeskoku musejí odrazit rukama od stolu.

Ženy předvádějí ve všech částech soutěže dva přeskoky.

Bradla

Bradla žen jsou ve skutečnosti dvě spojené žerďě ve výšce 155 cm a 235 cm. Gymnastky na nich předvádějí toče a veletoče, letové prvky na jedné žerdi i z jedné žerdě na druhou a povinnou součástí cvičení je i seskok, kterým je salto, na nejvyšší úrovni i vícenásobné.

Kladina

Kladina je pět metrů dlouhé břevno široké pouhých deset centimetrů, umístěné ve výšce jednoho a čtvrt metru. Gymnastky na něm předvádějí kromě skoků a obratů i náročné akrobatické prvky jako jsou přemety a salta. Kvůli úzké ploše nářadí je obtížné hlavně udržování rovnováhy při cvičení.

Prostná

Prostná žen jsou cvičena na koberci o rozměrech 12×12 metrů. Oproti prostným mužů jsou sestavy doprovázené hudbou a součástí hodnocení je i posuzování estetické stránky pohybu. Gymnastky cvičí gymnastické i akrobatické prvky, jakými jsou přemety a salta.

Disciplíny mužů

• Prostná cvičení
• Kůň našíř
• Kruhy
• Přeskok

Do roku 2000 absolvovali gymnasté soutěž v přeskoku přes koně, který byl na rozdíl od žen postaven podélně. Po roce 2000 ale byl rovněž nahrazen přeskokovým stolem.

Muži absolvují ve vícebojích jen jeden přeskok, pouze ve finále na nářadí musejí předvést přeskoky dva.

Základem gymnastického přeskoku je dynamický rozběh. Gymnasta může předvést jeden prvek už před odrazem z můstku (tzv. rondát), po odrazu ze stolu předvádí nejlepší gymnasté salta s obraty.
Mezi vrcholně obtížné přeskoky patří například přemet vpřed s dvojným saltem.

• Bradla
• Hrazda

Termín 'Sportovní gymnastika „byl poprvé použit v 19. století. Mezi jeho představeními na hrách v Aténách 1896 a 1920, se ještě vyvinulo další odvětví, kterému říkáme moderní gymnastika. Individuální mužská soutěž a soutěž týmů se poprvé objevila na hrách v Paříži 1924, týmová ženská soutěž byla představen v roce 1928.

Na OH v Londýně se bude gymnastika konat v North Greenwich Areně na řece Temži, která bude také hostit také soutěž ve skoku na trampolíně a závěrečné fáze turnaje v košíkové.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: