Správné jídlo dokáže dodat dobrou náladu

Cítíte se v podzimních dnech mrzutí a ospalí? Zvedněte si náladu správným výběrem potravin. Některé člověku pomáhají cítit se lépe, jiné právě naopak. Naučte se, jakým jídlem si přivést správnou náladu.

Jedněmi z vitamínů, které pomáhají zlepšit náladu, jsou vitamíny B12 a B9. Kromě svého dobrého účinku na pocity působí dobře na centrální nervový systém a jsou velmi důležité krvetvorbu. Nedostatek těchto vitamínů může mít za následek mimo jiné výkyvy nálad a pocity mrzutosti. Vitamín B9 neboli kyselinu listovou obsahujě hlavně zelenina se zelenými listy. Najdete ho proto v salátech, špenátu, brokolici a podobně. Kromě toho se nachází k játrech, vejcích, celozrných obilovinách a fazolích. Vitamin B12 zase najdete v mase (hlavně rybím) a mléčných výrobcích a vejcích.

V boji se špatnou náladou pomáhá i minerál selen, který se používá hlavně pro prevenci rakoviny. Kromě toho má povzbuzující účinky a tlumí pocity úzkosti. Je obsažen především v celozrném pečivu, ve fazolích, nízkotučných mléčných výrobcích a oříšcích. Obsah selenu ve své stravě zvýšíte také, když bílou rýži vyměníte na hnědou.

Dál odborníci na výživu doporučují potraviny bohaté na vitamin D. Vitamín D totiž člověk obvykle získává ze slunečního záření. A jak známo, při pobytu na sluníčku se lidé obvykle cítí lépe. Dopřejte si proto ryby, játra, vejce a mléko. Ti odvážní mohou jíst i rybí tuk. Na přísun vitamínu D by si měli dát pozor hlavně vegetariáni, neboť jej nemůžou získat z rostlin. Doporučují se proto hlavně mléčné výrobky a případně doplňky stravy.

Dobrou náladu můžete podporovat i správným pitím. Zkuste různé bylinné směsi pro dobrou náladu a omezte sladké nápoje. Vyhněte se kofeinu, a to hlavně večer, abyste tělu dopřáli kvalitní spánek. Kofein byste měli omezit i přes den. Šálek kávy vám sice na chvíli pomůže nastartovat tělo, pak se ovšem dostaví o to větší únava s ní i špatná nálada.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.