Squash

Squash je hra pro dva hráče podobná tenisu. Hraje se ale na uzavřeném hřišti speciálními raketami a míčkem na squash. Zápas se hraje na 3 až 5 vítězných setů, set získá hráč, který dosáhne jako první 9 bodů. Hráč hraje tak, aby donutil soupeře udělat chybu a tím získat bod nebo ztrátu. Vítězem utkání je hráč, který získal stanovený počet setů. Hraje se na ztráty, bod tedy získá podávající hráč.

Hra začíná podáním, které se dává z malého čtverce na hřišti, přičemž míček musí letět mezi prostřední dělící čáru a vrchní autovou čáru. Po odrazu má míček dopadnout do většího protilehlého obdélníku, než stojí podávající, předtím se může odrazit i o boční stěnu. Míček se může různě odrážet od stěn, ale nesmí se dostat pod nejnižší a nad nejvyšší čáru na přední stěně a nad vrchní čáry na zadní a bočních čárách.

Squashový kurt je dlouhý 9,75 metrů a široký 6,40 metrů, zadní stěna kurtu bývá většinou průhledná. Raketa pro squash je menší a lehčí než raketa na tenis. Míček na squash má průměr 40 milimetrů a hmotnost 24 gramů. Dále se míčky rozeznávají podle odskoku či odrazu o stěny – k tomu slouží malá tečka na míčku - začátečníci používají nejčastěji míček s modrou nebo červenou tečkou.

Kdo může chodit na squash

Squash je oblíbený mezi všemi generacemi. Pro starší lidi a těhotné ženy je ovšem nevhodný, protože zatěžuje kloubní systém. Vhodný není ani pro lidi, kteří jsou dlouhodobě ve stresu. Jinak je ale výbornou fyzickou aktivitou pro mladší a střední generaci.

Proč hrát právě squash

Squash je intenzivní rychlá pohybová aktivita, která pomáhá zvyšovat fyzickou kondici. Je vhodná i při hubnutí, avšak doporučuje se doplnit program o jiné aktivity. Squash totiž způsobuje jednostrannou zátěž.

Co je ke cvičení potřeba

Pro hraní squashe potřebujete zejména squashovou raketu, speciální míček a samozřejmě pohodlné sportovní oblečení a obuv. Existuje i speciální oblečení a obuv určená na squash.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.