Step aerobic

Step aerobic (někdy se používá také označení step) patří mezi formy aerobiku, je však obohacen o pomůcku step (malý schodek), který činí cvičení intenzivnější (zejména pro dolní část těla). Sestavy, které se cvičí se stepem, jsou tak založeny zejména na krocích nahoru a dolů ze stepu, aby se neustále musel překonávat výškový rozdíl mezi podložkou a podlahou.

Step aerobic je zaměřený zejména na svalstvo dolních končetin a hýždě. Při cvičení dochází k větší spotřebě energie než při jiných klasických aerobních aktivitách jako například joggingu. Na druhou stranu jsou ale posilovány i ostatní partie a dochází tak ke komplexnímu procvičení celého těla.

Hodina step aerobicu probíhá podobně jako hodina aerobiku klasického. Nejprve je nutné se pořádně rozehřát - tělo se musí připravit na následující aerobní zatížení. Tento "warm-up" probíhá zhruba 10 - 15 minut. Následuje hlavní část, při které se cvičí choreografie, v nichž se využívá stepů. Ne všechny prvky ovšem probíhají na stepech. Choreografií může být různý počet, zpravidla jsou 2, celá část trvá 30 - 40 minut. Nakonec se musí celé tělo zklidnit a protáhnout.

Kdo může step aerobic cvičit

Step aerobic je vhodný téměř pro každého, je ovšem náročnější na klouby, proto se nedoporučuje starším osobám a lidem, kteří mají s klouby potíže. Cvičení není vhodné ani pro nastávající maminky, záleží ale samozřejmě na daném cvičiteli a struktuře lekcí.

Na co je step aerobic dobrý

Step aerobic je výborný na redukci váhy, zvyšuje celkovou fyzickou kondici a pomáhá tvarovat celé tělo (zejména nohy a hýždě). Jedná se o velmi efektivní aerobní aktivitu, při níž můžete velmi rychle zhubnout. Navíc vám cvičení vyplaví velké množství endorfinů, které vám zajistí psychickou pohodu a zbaví vás stresu.

Co je ke cvičení step aerobicu potřeba

Ke cvičení step aerobicu budete potřebovat sportovní oblečení a dobrou obuv, která odpruží nárazy. Při cvičení se využívá stepů, které vám zapůjčí přímo na cvičišti. Někdy se používají i další pomůcky (například různé činky), část hodiny probíhá většinou na zemi, kde se vám bude hodit cvičební podložka.

Kam jít cvičit step aerobic

Pokud nemáte svoje oblíbené sportcentrum, kam chodíte cvičit, můžete si vybrat z následujícího seznamu:

Pro vyhledání kurzů v dalších městech využijte formulář pod článkem.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: