Stolní tenis

Stolní tenis (ping-pong) je míčový sport, který se hraje na speciálním ping-pongovém stole rozděleném uprostřed síťkou. Hraje se buď ve dvou hráčích (dvouhra), nebo ve čtyřech hráčích (čtyřhra). Stolní tenis patří k nejrychlejším raketovým sportům, je celosvětově rozšířený a patří také k oblíbeným rekreačním sportům. Při hře se dají dávat různé „falše“, které protivníkovi znemožní poznat, kam míček dopadne.

Základním vybavením hráčů je pálka, míček a ping-pongový stůl. Míček na stolní tenis je vyrobený z plastu a má v průměru 40 mm. Pálka je složena z rukojeti a vlastní hrací plochy, která je obvykle oválného tvaru a má průměr zhruba 20 cm. Na povrchu hrací plochy je nalepená gumová povrchová vrstva, každá strana pálky má jinou barvu – nejčastěji se používají červená a černá.

Průběh hry

Hra začíná podáním – míček se nejprve musí dotknout stolu na ploše blíže podávajícího hráče, přeletět síťku a pak se ještě dotknout stolu na protihráčově straně. Hráči získají body, pokud soupeř udělá chybu. Utkání se hraje na předem určený počet sad (většinou dvě až čtyři). Každá sada se hraje na jedenáct vítězných míčků, přičemž vítěz musí mít minimálně o dva míčky více. Podání se střídá po dvou na každé straně a na začátku každé sady si hráči mění strany.

Kdo může hrát stolní tenis

Stolní tenis je sport určený pro téměř všechny generace, hrát jej mohou ženy, muži i děti. Jedinou skupinou, pro niž tento sport není úplně vhodný, jsou těhotné ženy. Ty nicméně mohou provozovat alespoň rekreační formu stolního tenisu.

Proč hrát právě stolní tenis

Stolní tenis zvyšuje celkovou fyzickou kondici a zpevňuje tělo, je také vhodný pro hubnutí. Stolní tenis vyžaduje podobně jako tenis, squash a badminton rychlost a dobrý postřeh, který získáte pravidelným tréninkem.

Co je pro hraní stolního tenisu potřeba

Na hraní stolního tenisu budete potřebovat speciální pingpongovou pálku, míček a pohodlné sportovní oblečení a obuv.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.