Stolní tenis

Výkon a bleskové reflexy, všechno bude k vidění v multifunkční aréně ExCeL během vzrušující soutěže ve stolním tenisu.

 

Základní informace

Místo konání: ExCeL
Termín: Sobota 28. července - středa 8.srpna
Medailové akce: 4
Sportovci: 172 (86 mužů, 86 žen)

Stolní tenis má za sebou dlouhou cestu od svých počátků v polovině 19. století. Vznikl tedy jako hra, kterou hráli po večeři britské rodiny z vyšší společenské třídy. Více než sto let později, ping pong představuje dech beroucí podívanou, která spojuje výkon, rychlost, zručnost a jemnost - není divu, že patří mezi nejoblíbenější sporty na světě.

Základy

Stolní tenis je založen na stejných základních principech jako je tenis, ale má odlišný systém bodování. Ve dvouhře vyhrává ten, kdo jako první získá 11 bodů s jasným náskokem dvou bodů. Týmové zápasy se skládají ze 4 zápasů dvouhry a jedné čtyřhry.

Utkání jednotlivců i týmů budou probíhat v knockout vyřazovacím systému. Hráči a týmy budou postupovat až do finále, které rozhodne vítěze zlatých medailí.

Olympijský ping pong, historie a současnost

Ping pong byl zařazen do olympijského programu v roce 1988, Čína tehdy získala 20 z 24 dostupných zlatých medailí. Jediný evropský olympijský vítěz je zatím legendární švédský hráč Jan-Ove Waldner: přezdívaný „Mozart stolního tenisu“, Waldner vyhrál dvouhru mužů v Barceloně v roce 1992.

Snaha Mezinárodní federace stolního tenisu o popularizaci, která vedla i k několikerým úpravám pravidel ve snaze udělat ze stolního tenisu divácky atraktivní podívanou, byla korunována úspěchem v podobě zařazení na program letních olympijských her v roce 1988. Stolní tenis si od té doby vydobyl pevné místo mezi olympijskými sporty především díky své velké oblibě ve východní Asii, kde soupeří s kolektivními míčovými sporty.

Dosavadní medailisté:

• Čína: 16 zlatých – 11 stříbrných – 6 bronzových
• Korea: 3 zlaté – 1 stříbrná – 8 bronzových
• Švédsko: 1 zlatá – 1 stříbrná – 1 bronzová
• Hongkong: 2 stříbrné
• KLDR: 1 stříbrná – 2 bronzové
• Francie, Jugoslávie, Německo, Tchajwan: 1 stříbrná – 1 bronzová
• Dánsko: 1 bronzová

Revoluce v pravidlech v roce 2000

V roce 2000 vstoupila v platnost zatím nejrozsáhlejší úprava pravidel tohoto sportu od konce padesátých let, která se dotkla jak herního stylu, tak používaného vybavení nebo počítání:

• míček byl zvětšen z průměru 38mm na 40mm, čímž se mírně snížila jeho rychlost i rotace
• počet bodů v setu se snížil z 21 na 11, počet podání jednoho hráče v řadě z pěti na dvě
• ze seznamu povolených potahů pálky byly odstraněny některé záludné potahy, jejichž reakce jsou pro soupeře obtížně čitelné
• byla zcela potlačena snaha hráčů o zakrývání podání
• nadále platí časový limit pro trvání setu, po jehož uplynutí je délka výměny omezena co do počtu úderů (toto pravidlo se běžné závodní hry příliš nedotýká – uplatňuje se pouze v případech, kdy proti sobě nastoupí dva obranáři, takže výměny by byly hodně dlouhé).

V Londýně roku 2012 se bude konat stolní tenis v Excelu, multifunkční hale, která bude hostit více olympijských i paralympijských sportů.

Zapojte se i vy

Ping pong je velmi jednoduchý, zábavné a snadno se učí. Pokud chcete začít hrát, je pravděpodobné, že je klub nebo ligy ve vašem okolí. Mohou začít mladí i staří.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: