Stres se může projevovat jako bolest hlavy nebo žaludku

(inzerce) Když vás trápí bolesti hlavy, neurčitá bolest na hrudníku, nepravidelný tlukot srdce, průjmy nebo ostré bolesti břicha, a lékařům se nedaří přijít na to, co je příčinou, pomůže vám psychosomatická konzultace. „Jsou případy bolesti, které mají příčinu ve stresu a psychickém vypětí, zkrátka za bolestí není orgánová porucha, ale psychická nepohoda. Takový pacient pak trpí psychosomatickými potížemi,“ popisuje MUDr. PhDr. Petr Luzum, internista luxusní kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic.

Bolest, která nemá tělesný základ není výmyslem přecitlivělých pacientů. „Psychosomatické potíže skutečně existují, lidé je nepředstírají, nehrají, ani si je nevymýšlejí. Pacienti těmito obtížemi někdy skutečně velmi trpí. V lékařské praxi je proto důležité na ně myslet, i když velký problém bývá v objasnění toho, co je jejich příčinou, v definici, co člověka dlouhodobě stresuje a trápí,“ popisuje Petr Luzum nelehký úkol lékaře, na kterého se klient s takovými obtížemi obrátí. Kdo je dlouhodobě vystaven stresu, si celkem jistě zadělává na psychosomatické potíže. Organizmus dokáže stresu odolat po dlouhou dobu, vyplavuje stresové hormony, reaguje zvýšením krevního tlaku, napětím svalů a dalšími fyziologickými reakcemi. „Jde vlastně o reakce, díky kterým jsme v minulosti přežívali, tyto reakce nás připravovaly na boj, na útěk, pomáhaly nám přizpůsobovat se vypjatým situacím.

Zatímco v minulosti byli lidé vystaveni jiným zátěžovým situacím, menšímu množství stresových faktorů a také stresu čelili po kratší dobu, dnes musíme odolávat jeho působení po mnohem delší dobu a i počet stresových situací narůstá. To vede ke změnám, se kterými se organizmus už neumí jednoduše vypořádat. Dnes nás nezachrání útěk či boj. Ohrožuje nás rychlý životní styl, náročné zaměstnání, nutnost ale i zvyk zvládat mnoho činností najednou. Důsledkem je psychické napětí a přepracování…. „Pokud tento stav trvá dlouho, objeví se somatické potíže - tělo reaguje stále stejně jako v pravěku - začne nám bušit srdce, sevře se nám žaludek, potí se ruce, svaly jsou v napětí.…,“ vysvětluje doktor Luzum, který na Brandeis Clinic poskytuje psychosomatické konzultace.

Tak se stane, že lidé trpí například bušením srdce, pocitem, že se nemohou pořádně nadechnout, nadměrně se potí, mají bolesti v oblasti břicha, průjem nebo naopak zácpu či prudké bolesti hlavy. „Obtíže se dostavují v takové intenzitě, že dotyčný začne mít strach o svůj život. Pacienti se domnívají, že mají infarkt nebo embolii a s takovou obavou hledají pomoc u lékařů. Ne všechny případy jsou však stejné. Zažil jsem i pacienty, jejichž psychosomatickými potížemi byly např. bolest zubů nebo jednostranná bolest hlavy napodobující migrénu,“ vypočítává případy z praxe doktor Luzum . Téměř všichni klienti se nejdříve obrátí na svého praktického lékaře, který je někdy odešle ke specialistovi. Protože ale výsledky vyšetření jsou v normě, zastaví se léčba jaksi na mrtvém bodě, protože není objektivně a měřitelně co léčit. A zde přichází ke slovu psychosomatická konzultace. Na Brandeis Clinic trvá hodinu, případně dle potřeby, a je možné si domluvit individuální termín mimo pracovní dobu nebo o víkendu.

Během konzultace si lékař na klienta vyhradí dostatek času, detailně s ním rozebere jeho život, dětství, práci, rodinu, zeptá se ho na to, co ho trápí, stresuje, čeho v životě lituje a proč. „Nebývá to vždy snadné. V některých případech jde o velmi citlivé záležitosti, které si pacient nechce přiznat ani sám před sebou, natož aby se s nimi svěřoval někomu dalšímu,“ upozorňuje MUDr. PhDr. Petr Luzum z pražské Brandeis Clinic. Pro nemocného je velmi důležité ujištění, že problémy neznamenají onemocnění určitého orgánu, například, že se nejedná o rakovinu či infarkt. Léčba je vždy velmi individuální. Samozřejmě, že nejlepší by bylo odstranit příčinu problémů, například zaměstnání, které vyvolává stres, vztah, který nefunguje, ale to nemusí být jednoduché. Doktor Luzum uvádí některé cesty, kudy se může léčba ubírat: „Základem bývá objasnit pacientovi, jak potíže vznikly a probrat s ním způsob jejich možného řešení. Vhodnou součástí jsou individuální psychoterapeutická sezení. V některých případech skutečně pomůžou až vhodně zvolené léky ze skupiny moderních antidepresiv, které jsou velmi dobře tolerovány, nemají tlumivý efekt a užívají se několik měsíců.“

Psychosomatickými potížemi jsou nejvíce ohroženi citlivější jedinci, kteří jsou vnímavější a více si věci berou. „Bývají to zodpovědní lidé, exponovaní stresu v náročném prostředí zaměstnání, kteří musí spolupracovat s problematickými osobnostmi na pracovišti a nemohou se jim vyhnout. Nebo lidé prožívající dlouhodobý problém v rodině, který má obtížné a velmi omezené možnosti řešení. Jako prevence je tedy samozřejmě ideální eliminovat vše, co nás stresuje, to ale bývá možné jen výjimečně. Obecně platí, že prevencí je zdravý životní styl, umění relaxovat, odpočinout si, vypnout. Řešit problémy, pokud to lze, ne je odsouvat. Brát si jen tolik povinností, kolik sami dokážeme zvládnout. To vše je ale náročné, mnohdy i nemožné. Důležité je i vědět, kam se v případě podezření na psychosomatické potíže pacient může obrátit, léčba psychosomatických potíží je totiž stejně důležitá, jako léčba potíží, které mají základ v postižení tělesných orgánů či jejich funkce,“ uzavírá internista pražské Brandeis Clinic.

Zajímá vás více informací o psychosomatické konzultaci? Navštivte stránky Univerzity krásy.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.