Superspalovače na hubnutí

Cítíte se po Vánocích jako sud a chcete se rychle zbavit kil navíc? Přestaňte se týrat nesmyslnými hladovkami a raději přidejte na fyzické aktivitě. Hubenější, zdravější a krásnější budete už za pár týdnů. Poradíme vám několik druhů pohybu, při kterých nabraná kila půjdou dolů (skoro) sama.

1. BĚH

Kolik spálíte?

Asi 2500–3000 kJ za hodinu v závislosti na věku, váze a výšce

O co jde a jak na to?

V zimě můžete běhat venku i na pásu v posilovně. Záleží jen na vás, co upřednostníte. Při běhání venku záleží hlavně na oblečení. Jste-li začátečnice, je důležité dělat to velmi pozvolna. Začněte například s patnáctiminutovým tréninkem a s každým dalším přidávejte jednu dvě minuty pohybu navíc. Pokud chcete hubnout, měla byste klusat nebo běhat volnějším tempem déle než třicet minut. Nezapomínejte na pohyb paží, protože právě ty udávají tempo běhu – jejich pohybem podporujete správné dýchání (aby vás nepíchalo v boku) i zrychlujete krok.

Tip pro začátečníky:

Ruce by měly zůstat volné, takže MP3 přehrávač strčte do kapsy. Nevydržíte-li bez vody, pořiďte si pás na čtyři lahvičky. K dostání ve sportovních potřebách.

2. SKÁKÁNÍ PŘES ŠVIHADLO

Kolik spálíte?

Až 1000 kalorií (!!!) za hodinu

O co jde a jak na to?

Tomuto cvičení jste se nejspíš věnovala už v útlém dětství, teď si na něj můžete zajít už i do fitness centra. Skákáním přes švihadlo posílíte a vytvarujete nejen svaly dolní poloviny těla, ale také svaly rukou, ramenou, zad a hrudníku. Posílíte i břišní svaly a zvýšíte svou kondici a vytrvalost. Existuje mnoho způsobů přeskoků: snožmo, po jedné noze, do stran, vpřed – vzad, dvojšvih… Při skocích by se neměly paty dotýkat země, odrážejte se od špiček. Paže by měly být od ramen k loktům těsně u těla. Před skákáním je dobré se zahřát. Po skákání se zase protáhněte. Vhodnou délku švihadla zjistíte, když se snožmo postavíte na jeho střed. Konce napjatého švihadla by měly dosahovat do podpaží.

Tip pro začátečníky:

Pořiďte si vhodnou obuv a neskákejte zbytečně vysoko. Ideální je skákat zhruba do výšky 5 centimetrů, šetříte tak klouby.

3. H.E.A.T

Kolik spálíte?

Asi 700 kalorií za 45 minut

O co jde a jak na to?

H.E.A.T. neboli High Energy Aerobic Training vychází z nejpřirozenějšího lidského pohybu, kterým je chůze. Jednoduše řečeno: hubnete chůzí, a to chůzí na speciálním mechanickém pásu, který je poháněn lidskou energií – pohybuje se v závislosti na vaší chůzi. Pás se dá navíc různě naklánět, takže může dokonale simulovat například chůzi do kopce nebo v horách. Rychlost a náročnost chůze určuje instruktor, který volí i vhodnou hudbu. H.E.A.T. je aerobní trénink s vysokým spalováním a zatížením. Je dobrý pro zvýšení fyzické kondice, posílení svalstva celého těla a samozřejmě pro hubnutí. Nezáleží ani na dosavadní kondici. Důležité je jet si podle svého a chodit pravidelně alespoň dvakrát týdně.

Tip pro začátečníky:

Nestrhněte se hned na první lekci. Když nezvládnete tempo, klidně zvolněte.

4. SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ A BĚH NA LYŽÍCH

Kolik spálíte?

Asi 2100 kJ u sjezdového lyžování a 3500–4000 kJ za hodinu u běhu na lyžích

O co jde a jak na to?

Pokud si nevyberete lyže odpovídající postavě, lyžařskému umění a stylu jízdy, budete mít problémy a lyžování vás brzy přestane bavit. Dobré rady se hodí i na svahu, proto jestli lyžujete poprvé v životě, zaplaťte si prvních pár hodin s instruktorem. Při alpském lyžování procvičíte nejvíce svaly nohou a trupu. Právě kvůli tomu, obzvlášť chcete-li hubnout, je běh na lyžích lepší volba. Protože jde o aerobní aktivitu, máte jistotu, že při správném zatížení budete spalovat hlavně tuky. Posilujete při něm nohy, hýždě a ruce, zlepšujete kondici a krásně si protáhnete celé tělo. Je ale dobré dodržovat při něm pár pravidel.

Tip pro začátečníky:

U sjezdového lyžování si dejte pozor na rychlou jízdu, zvlášť pokud vlastníte carvingové lyže! Samozřejmostí je helma.

5. TANEC - ZUMBA

Kolik spálíte?

Zhruba 600–1000 kalorií za lekci

O co jde a jak na to?

Zumba pobláznila mnohem velkou veřejnost. Není nudná a správně vedená hodina připomíná spíš party než lekci cvičení. Zumba pochází z Kolumbie a kombinuje klasický aerobik s prvky latinskoamerických tanců, což je zaručený recept, jak maximalizovat výdej kalorií, posílit kardiovaskulární systém a zpevnit celé tělo. Vtip je v tom, že při tanci musíte být po celou dobu pořádně zpevněná, narovnaná a mít zatažené břicho. Takže svaly pracují, i když opakujete jenom jednoduchý krok a skoro na to nemyslíte. Pro zumbu je dobré mít alespoň minimální taneční nadání a kondici. Nehodí se pro lidi s velkou nadváhou.

Tip pro začátečníky:

Na hodinu zumby si nezapomeňte vzít dobré boty. Měly by tlumit nárazy a zajistit flexibilitu nohy. Dobré je si proto pořídit raději odlehčené boty určené přímo pro fitness nebo aerobik.

6. VESLOVÁNÍ BEZ VODY A BEZ LODI

Kolik spálíte?

Zhruba 2100 kJ za hodinu

O co jde a jak na to?

Indoor Rowing neboli veslařský trenažér je zábava a navíc kompletně procvičíte celé tělo. Lekce bývá pojata jako intervalový trénink, kdy po krátkém rozveslování a strečinku s protažením klíčových partií, paží, ramenou, zad a stehen následují různě dlouhé veslařské úseky a po nich jedno- až dvouminutová pauza na vydýchání, napití a krátký odpočinek. Pokud si pořídíte trenažér domů, zajděte si tak jako tak alespoň na jednu dvě lekce pod vedením instruktora. Důležité je zvolit si správnou intenzitu cvičení. Pokud chcete hlavně spalovat kalorie, bude pro vás vhodná intenzita, u které si můžete povídat s lektorkou.

Tip pro začátečníky:

Stejně jako při jízdě na rotopedu nebo na spinningovém kole i u veslařského trenažéru si každý může nastavit stupeň zátěže, která ale neurčuje intenzitu cvičení.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.