Synchronizované plavání

Na synchronizované plavání je krásný pohled díky eleganci a přesnosti cvičenců. Obdivuhodná je jejich výdrž pod vodou.

 

Synchronizované plavání je známé též jako umělecké plavání nebo závody akvabel. Je jedinečnou kombinací tance, plavání a gymnastiky. Název „synchronizované“ plavání může být poněkud zavádějící, protože kromě dvojic a družstev soutěžilí na některých závodech (na OH ne) také jednotlivkyně.

Věděli jste?

Synchronizované plavání začalo jako sport pro muže kolem roku 1800. Nyní je naopak jedním ze dvou sportů na olympijském programu, který je určen pouze pro ženy . Tím druhým sportem je moderní gymnastika.

Základní informace

Místo konání: Vodní centrum - Olympic Park
Termín: neděle 5 - Pátek 10. srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 104 (všechny ženy)

Synchronizované plavání vzniklo z „vodního baletu“ (různé baletní figury prováděné ve vodě) na konci 19. a počátku 20. století. Sport se stal populární v Evropě a USA, díky svým průkopníkům, jako byl australský plavec Annette Kellerman. Velkého úspěchu se dočkalo veřejné vystoupení u příležitosti výstavy v Chicagu. První závody se konaly v roce 1930, a pět desetiletí poté se sport ocitl na stálém programu OH (1984 debutoval).

Základy

Ačkoliv to vypadá zdánlivě jako jednoduchý elegantní tanec ve vodě, synchronizované plavání je velmi náročný sport - vyžaduje velkou sílu, vytrvalost a výjimečnou flexibilitu. Plavci používají nosní klipsy, které jim pomohou zůstat pod vodou déle - i tak ale tento sport stále vyžaduje obrovskou dechovou kontrolu a dlouhodobou přípravu.

S pomocí podvodních reproduktorů, páry plavců nebo týmy po osmi plavcích provádějí krátké sestavy s hudebním doprovodem. Rozhodčí hodnotí jednotlivé prvky i v jejich souhru, včetně choreografie, obtížnosti a provedení.

Pravidla

Závodí pouze ženy - jednotlivě, ve dvojicích nebo v družstvech. Soutěží se v povinných sestavách (pět vylosovaných cviků) a ve volné sestavě, která trvá 5 minut a je doprovázena hudbou. Hodnotí se provedení a obtížnost cviků. Závod hodnotí lichý počet rozhodčích známkami 1 - 10, nejnižší a nejvyšší známky se škrtají.

V povinných sestavách musejí plavkyně provést vylosovanou soustavu figur ve stanoveném pořadí. Rozhodčí hodnotí přesnosti poloh a přechodů a jejich zvládnutí (rozsah, výšku, stabilitu a plynulost pohybu).

Ve volných sestavách nejsou žádná omezení choreografie ani hudby a rozhodčí v nich hodnotí provedení plaveckých způsobů, figur a hnacích technik, přesnost obrazců a synchronizaci plavkyň. Na vrcholné úrovni rozhoduje kromě bezchybného provedení také vysoký stupeň obtížnosti a originalita.

Synchronizované plavání na OH, historie a současnost

Synchronizované plavání se stalo olympijským sportem na hrách v Los Angeles roku 1984, kde závodili jednotlivci a dvojice. V Londýně na OH 2012, se bude synchronizované plavání konat v oslnivé nové Aquatics aréně v Olympijském parku, kterou navrhl uznávaný architekt Zaha Hadid a to speciálně pro tyto hry.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: