Taebo

Taebo patří k moderním druhům aerobního cvičení. Kombinuje prvky bojových umění (taekwon-do, klasický box) s prvky dance aerobicu a baletu. Definovat taebo je zdánlivě jednoduché, záleží ale, z jakého pohledu na sport nahlížíte. Pokud jste příznivcem aerobicu, taebo pro vás bude znamenat jeho novou formu obohacenou o prvky bojových umění. Pokud jste naopak příznivec bojového umění, budete taebo nejspíš brát jako bojový sport obohacený o hudbu.

Taebo se cvičí na rychlou hudbu nejčastěji ve stylu house. Hudba s tvrdými beaty totiž dokáže vyburcovat k nečekaným výkonům. Cvičením budete posilovat svalstvo celého těla a navíc se dobře odreagujete od všedních problémů. Lekce taeba jsou na různých cvičištích pojímány odlišně, někde se lektoři více zaměřují na bojovou techniku, jinde jsou naopak hojnější prvky z aerobicu.

Lekce taeba

Lekce taeba trvá 60 minut. Začíná rozehřátím a protažením. Následuje hlavní část, v níž se vyučují a procvičují jednotlivé techniky kopů a úderů a jejich kombinace. Jedná se o intenzivní cvičení, při kterém procvičujete celé tělo. Důraz je kladen na kvalitu nikoli kvantitu. Pokud tedy nestíháte instruktorovo tempo, nic se neděje. Mottem taeba je "zvítěz sám nad sebou, neporovnávej se s druhými". Jakmile tedy vylepšíte určitou část techniky, můžete postoupit dále a stát se lepšími a lepšími.

Komu je taebo určeno

Taebo může cvičit každý bez rozdílu věku, pohlaví a dokonce i kondice. Jen v případě, že trpíte zdravotními potížemi, raději se o cvičení poraďte s lékařem. Podobná rada se bude hodit i těhotným ženám. Taebo je vhodné také pro ty, které neláká aerobic kvůli svým složitým choreografiím. Taebo totiž žádné komplikované choreografie neobsahuje, učíte se pracovat s vlastním tělem.

Na co je taebo dobré

Techniky, které se v taebu objevují, jsou vybírány tak, aby zpevnily hluboko uložené svaly kořenových kloubů a svaly podporující správné držení těla. Důraz je kladen na svalstvo hýždí a na stabilní postavení pánve. Procvičují se také svaly trupu a břicha. Taebo tvaruje tělo, zpevňuje svaly a zvyšuje celkovou fyzickou kondici.

Co je na cvičení taeba potřeba

Na taebo nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Obejdete se dokonce i bez sportovní obuvi, cvičit se dá i na boso. Z hygienických důvodů však na některých cvičištích bývá obuv vyžadována. Pořiďte si tedy pohodlné sportovní oblečení a můžete začít cvičit.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.