Tenis

Tenis je raketový sport, kde proti sobě stojí soupeři na tenisovém dvorci a snaží se odrazit míček tenisovou raketou tak, aby soupeřovi co nejvíce ztížili jeho odpal. Hrát se může buď dvouhra, čtyřhra nebo smíšená čtyřhra. Tenis mohou hrát hráči jakéhokoli věku, muži i ženy.

Počítání v tenise

Tenis patří bezpochyby mezi nejelegantnější hry, které se hrají již řadu let. Počítání této hry probíhá následovně: hráč získá bod a stav je 15:0, jakmile získá druhý, je stav 30:0, po zisku třetího bodu je stav 40:0. Pokud se mu podaří získat další bod, vyhrává hru. Pokud hráč získá 6 her, vyhrává sadu. Celý zápas se většinou hraje na dvě vítězné sady, záleží ale na organizátorovi dané soutěže, může se hrát i na 3 vítězné sady.

Průběh hry

Hráč začíná hru podáním ze zadní čáry rak, že si nejprve nadhodí míček a odpálí ho tak, aby přeletěl síť a dopadl do opačného soupeřova čtverce (pokud podává hráč z pravého čtverce, musí se trefit do čtverce levého). Pokud druhý hráč získá hru, dojde ke změně podání a hra pokračuje až do zisku požadovaného počtu bodů.

Tenis má speciální kurt, který má obdélníkový tvar o rozměrech 23,77 metrů (délka) a 8,23 (šířka). Uprostřed je kurt rozdělen sítí, která se nachází ve výšce 0,914 metrů. Povrchy kurtů mohou být různé, většinou je pro určitý turnaj typický jiný povrch. Tenis se může hrát na antuce (používá se například na French Open), na tvrdém povrchu (například na betonu na Australian Open) nebo na trávě, která je typická pro Wimbledon.

Raketa na tenis je tvořená strunami, které jsou navzájem propleteny. Délka rakety musí být menší než 73,66 cm a nesmí být širší než 31,75 cm. Tenisový míček je potažen žlutým látkovým potahem a měl by mít odskok v rozmezí od 1,35 do 1,47 metru.

V České republice patří tenis mezi velmi oblíbené sporty, hrát můžete venku i v tenisových halách. Je možné si také zaplatit speciální kurzy i s instruktorem, který vás naučí základy hry či poradí, jak správně porazit soupeře. Z tenisu jsou odvozeny také jiné raketové sporty jako stolní tenis či squash.

Kdo může hrát tenis

Tenis je hra, kterou hrají všechny generace. Hrají ho i malé děti, není ale příliš vhodný pro těhotné ženy, zejména pokud se hraje na venkovních kurtech.

Proč hrát právě tenis

Tenis zvyšuje fyzickou kondici a zpevňuje celé tělo. Je také vhodný na hubnutí, doporučuje se ale, aby byl doplněný i o jiné aktivity, způsobuje totiž jednostrannou zátěž. Pravidelnou hrou zvýšíte také rychlost a budete cítit, jak vám rostou svaly.

Co je pro cvičení potřeba

Na hraní tenisu budete potřebovat tenisovou raketu, míček a sportovní oblečení a obuv.


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.