Tenis


Tenis - ilustrační foto

Jen tři týdny po skončení největší tenisové události roku, Wimbledonského grandslamu, Wimbledonu opět přivítá nejlepší hráče na světě - rámci OH v Londýně 2012.

Věděli jste?

První tenisové míčky byly vyráběny z vlny nebo chlupů, zabalených v pravé kůži.

První rakety byly dřevěné a výplet byl z ovčích nebo hovězích střívek.

Základní informace

Místo konání: Wimbledon
Termín: Sobota 28. července - neděle 5. srpna
Akce: Pánské a dámské dvouhry a čtyřhry, smíšené čtyřhry
Medailové události: 5
Sportovci: 172 (86 mužů, 86 žen)

Každé čtyři roky láká tenisový olympijský turnaj špičkové světové hvězdy. V Pekingu v roce 2008, například Rafael Nadal vyhrál dvouhru mužů, zatímco sestry Williamsovy triumfovaly ve čtyřhře pro ženy. Všichni hráči budou usilovat o to, dostat se na slavný centrální kurt ve Wimbledonu, kde se budou olympijští vítězové oceněni na závěr medailemi. Také Češi mají letos svá želízka v ohni - například výborní hráči Radek Štěpánek a Tomáš Berdych se chystají na svůj debut v olympijské čtyřhře. Pokud zůstanou oba zdraví, jsou jejich šance více než slušné.

Základy

Tenisová soutěž na OH v Londýně 2012 bude zahrnovat pět medailových událostí. Spolu se singly mužů a žen se odehrají také mužské a ženské čtyřhry. Smíšené čtyřhry se letos na programu objeví poprvé od roku 1924.

Všechny zápasy se budou hrát na tři vítězné sety, s výjimkou poslední dvouhry mužů, která se může hrát až na pět vítězných setů. Smíšené čtyřhry bude při shodném stavu na sety rozhodovat tie break (zkrácená hra, v tomto případě vyhraje ten, kdo první získá 10 bodů).

V Londýně roku 2012, se bude tenisový turnaj hrát ve standardním vyřazovacím systému, ti nejlepší ze semifinále se utkají na centrálním kurtu o zlato.

Pravidla

Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry - baseline. Hráč, který podává si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve než dopadne na zem. Tento míček musí umístit, v případě že podává zprava, do levého soupeřova pole pro podání (čtverec za sítí na straně soupeře). V případě chybného podání má podávající opravné druhé podání. Změna podání nastává při získání hry (viz Bodování) pro jednoho z hráčů.
Poté, co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, po nichž musí míček přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Údery se opakují, dokud se některému z hráčů nepodaří zakončit tzv. vítězným úderem nebo dokud soupeř neudělá chybu.

Nejčastější chyby ve hře

Toto jsou nejčastěji se objevující chyby při hře, při kterých soupeř získává bod.

• hráč trefí síť
• hráč se netrefí do soupeřova pole – tzv. „aut“
• hráč zahraje tělem
• míček dopadne dvakrát na zem, dříve než ho hráč odehraje
• druhé podání nedopadlo do čtverce pro podání nebo nepřeletělo síť
• hráč zahraje tzv. dvojdotek - při úderu se míček dvakrát dotkne rakety
• hráč se dotkne míčkem stropu (v případě že se hraje v hale)

Bodování

Získá-li hráč bod, je stav 15:0; získá-li druhý, je stav 30:0; získá-li třetí, je stav 40:0; získá-li čtvrtý bod, vyhrává hru. Pokud je stav 40:40, tzv. shoda, nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Získá-li týž hráč následující bod, vyhrává hru. Když jej nezíská, je opět shoda.

Hráč, který získá 6 her a zároveň vede alespoň o 2 hry (např. 6:2 nebo 7:5), získává sadu. V roce 1965 James Van Alen vymyslel pro zrychlení hry následující pravidlo: Za stavu sady 6:6 se hraje jedna poslední hra sady, tzv. tiebreak. V něm se zvláštním způsobem střídají podání a strany hřiště a vyhraje jej hráč, který v něm získá 7 bodů a zároveň vede alespoň o 2 body (např. 7:3 nebo 10:8). Vítěz tiebreaku získává sadu 7:6. Jen v závěrečné sadě zápasu určitých turnajů se pravidlo tiebreaku vynechává.

Cílem hry je získat požadovaný počet sad dříve než soupeř. Zápas se hraje nejčastěji na 2 vítězné sady. Organizátor soutěže však může rozhodnout jinak, v tom případě pak hráč potřebuje k vítězství získat 3 sady, např. muži na grandslamových turnajích nebo v utkáních Davisova poháru.

Olympijský tenis, historie a současnost

Tenis se objevil na prvních moderních olympijských hrách v roce 1896, ale byl vyloučen z programu po hrách v Paříži 1924. Vrátil se o 64 let později, kdy Miloslav Mečíř (Československo) a Steffi Graf (západní Německo) vyhráli zlato ve dvouhrách na olympijském turnaji v Soulu roku1988.

Tenisová soutěž se bude v Londýně 2012 konat na travnatých kurtech ve Wimbledonu, který má svou vlastní bohatou historii. Když Wimbledon poprvé hostil tenisovou olympijskou soutěž, vyhrála Velká Británie v roce 1908 všech šest zlatých medailí.

Základní slovníček

Ace/eso: podání, kterého se soupeř ani nestihne dotknout - přináší přímý bod.
Baseline: základní čára na vnější hranici kurtu, od které se podává.
Lob: úder, kdy míč letí vysoko do vzduchu.
Love: žádné body; nula.
Tie-break: Pokud skóre v setu dosahuje 6-6 v jakémkoli jiném než rozhodujícím setu, hraje se tie-break neboli zkrácena hra - vyhraje ten, kdo první dosáhne 7 bodů s rozdílem nejméně 2 bodů od soupeře. Ve smíšené čtyřhře se letos bude hrát tie-break na deset vítězných míčů.

Zapojte se

Oblíbená hra také u nás - není jen výsadou bohatých! Poptejte se, jak drahé je členství v místním klubu, a jak staré hráče ještě přibírají.

Nebo pro více informací o sportu, najdete na webových stránkách Mezinárodní tenisové federace.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: