Triatlon


Triatlon - ilustrační foto

Hyde Park přivítá nejlepší světové triatlonisty.

Triatlon je individuální sport zahrnující tři disciplíny (plavání, jízda na kole a běh), které je nutné absolvovat v těsném časovém sledu. Jeho vznik je spojován s tradičními testy přežití provozovanými americkými záchranáři v sedmdesátých letech 20. století. Ve skutečnosti je jeho předchůdcem spíše závod Les trois sports pořádaný ve Francii již ve dvacátých letech. Na olympijských hrách se poprvé objevil v roce 2000 v Sydney.

Věděli jste?

Přední světoví závodníci potřebují méně než jednu hodinu a 50 minut k absolvování kompletního olympijského triatlonu.

Základní informace

Místo konání: Hyde Park
Termín: Sobota 4 a úterý 7.srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 110 (55 mužů, 55 žen)

Přesné triatlonu nejsou zcela známé: někteří říkají, že tento sport vznikl ve Francii mezi válkami, jiní, že byl poprvé provozován ve Spojených státech kolem roku 1970. Ať už je pravdivá historie jakákoli, triatlon je dnes jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů na světě, a na OH v Londýně roku 2012 bude tato soutěž v Hyde Parku bavit davy diváků.

Základy

Triatlonové závody kombinují plavání, cyklistiku a běh (v tomto pořadí). Závody probíhají na různé vzdálenosti: pro olympijské hry, se mužská a ženský triatlon skládají z 1500 metrů plavání, 40 km na kole a 10 km běhu. Tento sport nedělá žádné rozdíly mezi muži a ženami.

Trasy triatlonu pro Londýn 2012

Olympijský triatlon, historie a současnost

Více než půl milionu diváků lemovalo ulice Sydney při sledování vůbec první olympijské soutěžě v triatlonu na hrách v roce 2000. Zatím se konalo 6 triatlonových závodů v rámci olympijských her a soutěž vždy vyhráli sportovci z jiné země: Kanada a Švýcarsko v roce 2000, Nový Zéland a Rakousko v roce 2004 a Německo a Austrálie v roce 2008.

V Londýně 2012 bude triatlon začínat a končit v Hyde Parku. Program začne plaváním na 1 500 m v Serpetine, následovat bude 7 okruhů v jízdě na kole. Okruh vede podél Buckinghamského paláce i Wellington Arch. Zakončen závod bude čtyřkolovým 10 km během kolem Serpentine.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: