Veslování


Veslování - ilustrační foto

Veslařská soutěž na hrách v Londýně 2012 bude velmi napínavá. Předpokládá se, že proto přiláká davy diváků do místa svého konání - do Eton Dorney.

Věděli jste?

Veslování je jediný sport, kde závodníci překročí cílovou čáru pozadu.

Základní informace

Místo konání: Eton Dorney
Termín: Sobota 28. července - sobota 4. srpna
Medailové události: 14
Sportovci: 550 (353 mužů, 197 žen)

I když jeho historie sahá století zpátky, jako soutěžní sport má veslování jen krátkou historii -závodí se v něm v posledních 200 letech. Zájem se začal zvyšovat poté, co dvě neslavnější britské univerzity, Oxford a Cambridge, mezi sebou soupeřily právě ve veslování na řece Temži v roce 1829. Ostatně tento závod se koná každoročně dodnes.

Dnešní sport je ceněn jako ukázka síly a vytrvalosti jednotlivých závodníků, kteří jsou ochotni překročit hranice svých možností ve snaze získat zlatou medaili.

Základy

Soutěž ve veslování bude trvat celkem 8 dní. Veslaři se zde utkají ve 14 disciplínách - od jednotlivců až po párovou čtyřku s kormidelníkem. Disciplíny se ještě dělí dle váhy - na těžké/lehké.

Všechny veslařské závody začnou rozjížďkovým kolem, odkud se jen ti nejlepší kvalifikují dále. Ti, kteří se nekvalifikují, dostanou druhou šanci se kvalifikovat v opakované rozjížďce, tzv. opravě. Z té postoupí další veslaři. Veslování na OH se koná v distanci na 2 000 m.

Olympijské veslování, historie a současnost

Veslování se představilo na každých OH od svého debutu v Paříži v roce 1900. u každé hry, protože při svém debutu na olympijském programu v Paříži v roce 1900. Nejmladší olympijský vítěz v této disciplíně byl dodnes anonymní francouzský chlapec, který kormidloval nizozemskou dvojici na první olympijské soutěži. Chlapec byl pravděpodobně mladší než 12 let, zúčastnil se vyhlášení vítězů, ale pak zmizel.

Pro letošní OH v Londýně, se bude soutěž veslování konat na velkolepém jezeře Eton Dorney.

Zapojte se i vy

Máte-li chuť veslování vyzkoušet, najděte si nejbližší klub na stránkách Českého veslařského klubu

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: