Vodní pólo

Věděli jste?

Pouze brankář může při vodním pólu zpracovat míč více než jednou rukou.

Základní informace

Místo konání: Olympijský park - Vodní pólo Arena
Termín: neděle 29. července - neděle 12. srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 260 (156 mužů, 104 žen)

Vodní pólo je míčová hra ve které proti sobě nastupují dvě 6členná družstva a jeden brankář. První zmínka o míčové hře ve vodě je z roku 1840. Hráči při ní seděli obkročmo na sudech a míč se do branky snažili dostat za pomoci pádla. Podobnost této hry s koňským pólem dala vzniknout názvu vodní pólo. První pravidla byla sepsána kolem roku 1870. V letech 1880 až 1888 získává vodní pólo současnou podobu. K sjednocení pravidel dochází v roce 1908. Vodní pólo je nejdéle hraný kolektivní sport na olympijských hrách. Poprvé se objevuje již na olympiádě v Paříži v roce 1900.

Základy

Vodní pólo se hraje v bazénu jehož velikost je 20×30 metrů (alespoň však 10×25 / ženy 17×25) a minimální hloubka je 1,8 metru. Po stranách bazénu jsou rozmístěny různobarevné plováky, které označují jednotlivé herní zóny (branková čára / penaltová zóna / dělící čára - 2 metry / 5 metrů / polovina bazénu).

Průběh hry


Vodní pólo - letní olympijské hry Londýn 2012

Hry se za každý tým účastní 6 hráčů a brankář, celkem je v družstvu 13 hráčů. Cílem je vstřelit týmu protivníka co nejvíce branek. Hraje se na čtyři čtvrtiny po 8 minutách čistého času (v případě, že hra musí mít vítěze a je nerozhodný stav, prodlužuje se 2× po 3 minutách), mladší žáci hrají 4×5 minut. Hráči musejí po celou dobu zůstat ve vodě (samozřejmě kromě náhradníků), nesmějí se dotýkat dna (s výjimkou brankáře, ten se nesmí držet za branku) nebo se jinak opírat (střídání je možno během hry nebo při přerušení hry, během hry se musí za brankovou čáru aby bylo možno střídat). Na začátku každé čtvrtiny se hráči seřadí u vlastní brankové čáry. Rozhodčí hodí míč do poloviny bazénu, což je signálem pro hráče, aby se k němu pokusili co nejrychleji dostat. Tým který získá míč musí do 30 sekund vystřelit na branku protivníka. Žádný z hráčů v poli nesmí držet míč oběma rukama, kromě brankáře v jeho území, a není dovoleno hrát pěstí (kromě brankáře). Po vstřelení branky, se hráči musí stáhnout na svojí polovinu a hru rozehrává tým, který branku obdržel.

Rozlišují se 3 druhy čar: červená, ta je na 2 metrech a je jím branková čára, poté žlutá, ta určuje 5 metrů a odtud se hází pokutový hod, ta umožňuje střílet po faulu bez nahrávky (předávka míče po faulu jinému spoluhráči), poslední čarou je půlící neboli středová čára. Vyloučení ze hry je vždy na 20s, poté se hráč vrací do hry. Vyloučení je možné 3x a poté se už do stejné hry nelze vrátit, výjimkou jsou vyloučení za brutalitu atd., tam je možné vyloučení okamžitě s následnými sankcemi.

Muži i ženy začnou v Londýně nejprve v základním kole, kde budou rozděleni do dvou skupin. Ve skupině bude každý hrát s každým. Odtud soutěžní týmy postupují přes čtvrtfinále a semifinále až k boji o zlato.

Olympijské vodní pólo, historie a současnost

Na konci 19. a počátku 20. století, vodní pólo rozvíjet samostatně na obou stranách Atlantiku, s různými styly hry v Evropě a Americe. Nakonec se stal formální pravidla, což pomohlo získat oblíbený sport, když impuls 12 národů soutěžilo na 1920 her v Antverpách.

V Londýně 2012 se soutěž ve vodním pólu soutěž uskuteční ve zbrusu nové aréně na vodní pólo, která byla postavena speciálně u příležitosti olympijských her, hned vedle centra Aquatics v Olympijském parku.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: