Volejbal

Volejbal se uskuteční na OH 2012 v Londýně v historické aréně Earls Court.

Věděli jste?

Podobná hra s míčem a pěti hráči na každé straně se hrála už ve středověku.

Základní informace

Místo konání: Earls Court
Datum: Sobota 28. července - neděle 12.srpna
Medailové události: 2
Sportovci: 288 (144 mužů, 144 žen: 12 týmů v každém případě)

V roce 1895 William Morgan G vymyslel hru, kterou nazval „mintonette“, který navrhl jako jemnější alternativu basketbalu pro starší členy jeho posilovny YMCA. O sto let později, volejbal je stále vzrušující, ale jemnou, minimálně kontaktní hrou - jen několik sportů na olympijském programu může nabídnout tak rychlé a vzrušující momenty.

Základy

Volejbal je hrán dvěma týmy o šesti hráčích na hřišti o rozměrech 18m x 9m, rozděleném uprostřed sítí (2.43m maximum pro muže a pro ženy 2.24m). Cílem hry je, aby míč přistál na zemi soupeřovy strany hřiště.

Každému týmu je povoleno míz tři doteky míče dříve, než je nutné jej poslat na druhou stranu sítě.Volejbal vyžaduje mít sílu i bleskurychlé reakce: v mužském volejbalu může míč dosáhnout rychlosti přesahující 130 km/hod.

Pravidla detailněji

Volejbal se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech 18×9 metrů, které je rozděleno na čtvercové poloviny střední čárou, nad kterou visí jeden metr vysoká síť, která je napnuta tak, že její horní hrana vede nad zemí ve výšce 2,43 m při zápasech mužů, resp. 2,24 m při zápasech žen. Okolo hřiště je volná zóna, která musí na každé straně být nejméně 3 m široká. Nad povrchem hřiště musí být nejméně 7 m volného hracího prostoru. Na každé polovině hrací plochy je 3 m od střední čáry rovnoběžně s ní vyznačena útočná čára, která vymezuje na každé polovině tzv. přední zónu. Nad postranními čárami jsou na síť svisle připevněny anténky, které vymezují povolený prostor přeletu sítě.

Volejbal se hraje s kulatým míčem z kůže či syntetické kůže. Jeho obvod je 65–67 cm (tzn. průměr cca 21 cm), váha 260–280 g.

Na každé straně sítě hraje jedno mužstvo, které sestává z šesti hráčů, v rozestavení tři vpředu a tři vzadu. Na začátku hry si kapitáni obou mužstev vylosují právo na první podání či volbu strany hřiště. Poté jedno z mužstev zahájí hru podáním (servisem). Ten z hráčů podávajícího mužstva, který na hřišti stojí vpravo vzadu, si s míčem stoupne za koncovou čáru, nadhodí si míč a úderem ruky či paže ho pošle přes síť na soupeřovu stranu hřiště. Tím je míč ve hře.

Protější mužstvo musí míči zabránit v dotyku se zemí a snaží se ho odehrát zpět přes síť. Při tom se ovšem smí míče dotknout maximálně třikrát, přičemž se žádný hráč nesmí míče dotknout dvakrát po sobě. Pokud se mužstvu podaří bez chyby odehrát míč přes síť, bude se o totéž snažit soupeř. Tato jedna rozehra pokračuje do doby, než míč spadne na zem nebo některé mužstvo neučiní jinou chybu.

To mužstvo, které v rozehře nechybovalo, dostane po jejím skončení jeden bod. Pokud je tímto mužstvem to mužstvo, které rozehru zahajovalo podáním, podává opět stejný hráč. Pokud rozehru podávající mužstvo prohrálo, bude podávat soupeřící mužstvo, ovšem před zahájením hry toto mužstvo postoupí o jedno postavení ve směru hodinových ručiček: původně podávající hráč se z pravé zadní pozice posune na zadní střední, hráč ze zadní střední se posune na zadní levou atd. Podávat tedy bude hráč, který v předešlé rozehře byl na pozici přední pravý.

Jakmile jedno mužstvo dosáhne součtu 25 bodů a zároveň druhé mužstvo má nejméně o dva body nižší skóre, družstvo vítězí jeden set. (Pokud obě mužstva dosáhnou 24 bodů, pokračuje se tak dlouho, dokud jedno z mužstev nezíská dvoubodový náskok, např. 30:28.) V následujícím setu začíná s podáním mužstvo, které v předchozím setu nepodávalo jako první. Hra se hraje na 3 vítězné sety, pokud je po čtvrtém setu stále nerozhodnuto (stav 2:2 na sety), je rozhodující pátý set hrán pouze do 15 bodů (ovšem stále se vyžaduje minimálně dvoubodový rozdíl).

V Londýně na OH roku 2012, soutěž mužů i žen začne skupinovou soutěží: z 12 týmů v každé soutěži bude vzniknou dvě skupiny po šesti, kde bude hrát každý s každým. Osm nejlepších týmů z této fázi budou mít nárok na vyřazovací fázi s vítězi semifinále nakonec jít hlava k hlavě pro zlato.

Olympijský volejbal, historie a současnost

Volejbal prodělal svůj olympijský debut v roce 1964, se soutěžemi pro muže i ženy.V Pekingu v roce 2008, zlaté medaile získali USA (muži) a Brazílie (ženy).

V Londýně na OH roku 2012, se budou soutěže ve volejbalu konat v Earls Court, populárním multifunkční sportovišti, které poprvé otevřelo své brány již v roce 1937.

Stáhněte si - Program LOH 2012 Londýn


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.

Hlavní článek: