Xbox na vlastní kůži

Hubnutí nové generace, tak by se dalo nazvat cvičení s h erní konzolí Microsoft Xbox 360 Kinect. Stačí si pořídit tu správnou hru a spalování kalorií nabere zcela nevídaný a hlavně zábavný rozměr.

Patřím mezi lidi, kteří se rádi nadchnou novinkami. Cvičit měsíc Nike Kinect Training mi proto přišlo jako skvělý nápad. První věc, kterou jsem zjistila - herní konzole s pohybovým senzorem sice nezabere tolik prostoru, ale k tomu, abyste mohli trénink a hraní her vykonávat opravu poctivě, potřebujete místo minimálně metr od obrazovky televize, kvůli výskokům vám nesmí viset lustr nad hlavou a taky budete potřebovat dost volného prostoru do stran, dopředu i dozadu. Když to vyřešíte, zábava začíná!

Tělo v akci

Microsoft Xbox 360 Kinect je herní konzole. Ale nenechte se mýlit, při této hře se před monitorem nesedí. Právě naopak, ve hře je celé tělo. Pro spuštění hry mávnete rukou a pak se hýbete, skáčete, tančíte, vykopáváte, vyhýbáte se, podlézáte, jdete do dřepů, zkrátka děláte všechny možné pohyby, dokud ve hře nedosáhnete vytyčeného cíle.

Jako první jsem začala testovat novinku na trhu - hru s názvem Nike + Kinect Training. Zasvětila mě do ní trenérka Barbora Nekolová z fitness centra na Brumlovce, která v něm vede lekce Nike Training Clubu, což je obdobné cvičení, které se cvičí s Kinectem.

Trénink v obývacím pokoji

„Největší předností Kinectu je, že je časově méně náročný než docházení do fitness centra. Na začátku absolvujete úvodní test, díky kterému Kinect zjistí, jak jste na tom s kondicí, a podle toho vám nastaví program. Ten byl navržen špičkovými trenéry společnosti Nike,“ vysvětluje Barbora Nekolová.

V Kinectu jsou zabudované tři kamerky, které mě snímaly. Provedla jsem sérii základních cviků a podle toho, jak dobře technicky jsem je zvládala a kolikrát jsem je v daném čase zopakovala, mi pak byla nastavena úroveň tréninku. Po absolvování vstupního testu jsem si vybrala trenéra, tréninkové dny a osobní cíle - rozhodla jsem se pro formování postavy.

Pořádná makačka

Při tréninku postupně zjišťuji, které svalové partie mám nejslabší. Po čtyřech týdnech cvičení budu test provádět znova. Kinect mi pak opět nově vyhodnotí kondici. Když se zlepším, nastaví nový náročnější program, takže se budu neustále zlepšovat. Program navíc hezky zdokumentuje moje výsledky, které můžu sdílet s přáteli v Nike komunitě. Když jste zdatní cvičenci, program vám nastaví náročnější trénink.

Vybírat se dá ze tří možností podle toho, co od cvičení očekáváte: hubnutí, formování těla nebo nabírání svalové hmoty, takže si na své přijde celá rodina nebo parta kamarádů. „Myslím si, že když člověk absolvuje čtyřtýdenní program, bude si hlídat jídelníček a bude pravidelně spát, tak se mu to určitě ukáže nejen na váze, ale i na postavě. Pokud chcete hubnout, budou v programu hlavně kardiocviky,“ dodává trenérka.

Více informací na www.xbox.cz

Na Nike Kinect Training mě zaujalo:

* je to zábava pro začátečníky i pokročilé cvičence
* jasné a jednoduché povely od trenéra se zpětnou vazbou
* možnost sdílet a porovnávat výkony s kamarády na Facebooku nebo Twitteru
* perfektní grafika a srozumitelné úkoly
* čas ušetřený při přesunu do fitness centra

S Xboxem cvičí i našich 7 statečných

Protože se naše soutěžící z projektu Hubneme do plavek nebojí žádné sportovní výzvy, půjčili jsme jim Xbox na tři měsíce domů. Je to další skvělá motivace k hubnutí, na konci soutěže bude totiž právě Xbox cenou pro tři nejúspěšnější z nich. Na soustředění si všechny vyzkoušely, jak se s ním pracuje, a v těchto dnech už mají konzoli nainstalovanou doma a cvičí.

Například Petra s Radkou si domluvily společný sportovní víkend a vyzkoušely na Xboxu atletický a bowlingový program. Ivana s Nikolou zase jeden večer vyměnily za konzoli své obvyklé sportovní aktivity. A i když si téměř všechny stěžovaly na nedostatek prostoru, nakonec přece jen každá z nich nějaké to místo na cvičení s Xboxem našla…

A co na to naše soutěžící? „Když si člověk v obyváku odpálí nějaký ten homerun a nikdy před tím baseball nehrál, je to opravdu skvělý pocit. Naopak u sportů, u kterých bych si měla být jistá v kramflecích, se nestačím divit… Největší překvapení je pro mě namožení spousty svalů z toho, že poskakuji a dělám směšné pohyby před televizí,“ rozpovídala se o svých sportovních zážitcích s Xboxem Ivana. „Z Xboxu jsem velmi nadšená. Už jsem na něm hrála i dřív a velmi se mi to líbilo, takže pro mě to je obrovský dárek, mít ho na nějakou dobu doma. Nejvíce mě baví hry, především baseball, který mě chytnul už na základní a střední škole při tělocviku,“ dodává Nikola. Radka propadla zase pro změnu jiným sportům na Xboxu.

„Super je obzvlášť bowling nebo atletika. V běhu mě teda přítel krutě poráží, ale já to natrénuju, a až budu ještě o něco lehčí, tak ho předběhnu,“ směje se. Její nadšení sdílí i Petra: „Xbox miluji, mám už i spoustu her půjčených od svého brášky - tancování, boot camp, běhání. Když přijde návštěva, samozřejmě nejvíc frčí bowling nebo olympiáda, je to neskutečná legrace. A já na tom cvičím se svým trenérem ve hře Nike+. Úžasná věcička!“


Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.